site.btaНяма повишен радиационен фон в България, увериха министърът на енергетиката, Агенцията за ядрено регулиране, АЕЦ "Козлодуй" и екоминистерството
Няма повишен радиационен фон, заяви министърът на енергетиката Румен Радев на брифинг в Министерството на енергетиката. Той определи като фалшива новина информацията в някои медии за повишен радиационен фон.
Обичайният фон в страната ни е между 0,07 и 0,3 микросиверта на час. За осреднени 24 часа наблюдения категорично сме в този интервал. Няма какъвто и да е повод за безпокойство, заяви министърът.
По-рано днес сайтът за мониторинг на радиоактивността на Европейската Комисия публикува карта, която показва, че има повишение на радиационния фон в една точка на територията на Румъния. За БТА говорителят на Министерството на околната среда, водата и горите на Румъния Михай Драган заяви, че системата за предупреждение би се задействала, ако има покачване на радиацията в Румъния.
Той направи този коментар в отговор на въпрос на БТА дали във ведомството е постъпвала информация за покачване на радиацията в една от контролните точки в Румъния - тази, която се намира в станция Джигера срещу АЕЦ “Козлодуй”. Михай Драган обясни за БТА, че в Румъния Националната агенция за опазване на околната среда е тази, която следи за радиационния фон.
От Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) обявиха, че показанията от станциите, намиращи се на територията на България, включително и тези около АЕЦ “Козлодуй”, са в рамките на нормалните стойности на естествения гама фон.
Изпълнителният директор на АЕЦ “Козлодуй" Валентин Николов каза за БТА, че няма повишаване на радиационния фон в България. Той допусна, че може да има технически проблем в измервателната станция в Румъния, с която са свързани медийните публикации за отчетено повишение на радиацията.
Като най-вероятна причина за подобни завишени показания може да се посочи недостоверност в измерените стойности от станцията или технически проблем, предвид липсата на завишени показания от съседните две станции, считат от АЯР.
Нормален е радиационният гама-фон около Атомната електроцентрала „Козлодуй“, съобщиха от пресцентъра на централата във връзка с медийни публикации за отчетено пoвишeниe нa paдиaциoнния фoн от една oт измepвaтeлнитe cтaнции в Румъния.
Стaнциитe в paйoнa до АЕЦ „Козлодуй” нe oтчитaт yвeличeниe, държим да информираме българската общественост, че няма повод за безпокойство, посочват от АЕЦ.
Нормални стойности, типични за естествения гама-фон в региона, се отчитат и към момента в контролираните точки от площадката на АЕЦ „Козлодуй” и 100-километровата зона около централата на българска територия“, се посочва още в съобщението.
Данните от автоматизираната система за мониторинг се визуализират на информационни табла в населените места от района и в реално време се предават в атомната централа, откъдето се трансферират в Изпълнителната агенция по околна среда и Агенцията за ядрено регулиране.
От централата уточняват, че обект на постоянен мониторинг са радиационните параметри на основни компоненти на околната среда, като въздух, води, почва, растителност, селскостопанска продукция.
Общо 26 станции на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) следят за състоянието на радиационния гама-фон в България и до момента нито една не е отчела завишени нива. Това съобщиха от Министерството на околната среда и водите. Към настоящия момент Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон не е регистрирала изменения на територията на България над естествените вариации, характерни за гама фона в пунктовете за измерване, сочат данните на ИАОС.
МОСВ чрез ИАОС администрира Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон. Системата разполага с 26 автоматични мониторингови станции, разположени на територията на страната, които извършват непрекъснати измервания.
По повод на публикувани данни в социални мрежи, че измервателна станция в Румъния е отчела пoвишeниe нa paдиaциoнния фoн в Румъния, МОСВ информира, че в България не се отчита увеличение на стойностите.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text