site.btaЕксперти коментираха състоянието на пенсионно-осигурителната система и има ли алтернатива тристълбовият модел
Състоянието на пенсионно-осигурителната система и възможностите за подобряване на нейната ефективност обсъдиха днес експерти, депутати, представители на институциите и бизнеса. Дискусията по темата бе организирана от Българската стопанска камара (БСК).
Независимо от ежегодното осъвременяване на пенсиите по швейцарското правило, те остават ниски за разлика от тази подкрепа в страните членки на ЕС, коментира заместник-министърът на труда и социалната политика Десислава Стоянова в началото на дискусията.
Пенсиите имат съществено значение за жизнения стандарт на пенсионерите и тези плащания от Държавното обществено осигуряване (ДОО) за някои хора дори са основен източник на доход, посочи тя. И напомни, че темата е сред мерките, заложени в управленската програма на правителството.
Надявам се с общи усилия, с подобни форуми да анализираме състоянието на пенсионното осигуряване и да набележим мерки за решение на съществуващите проблеми, посочи Стоянова.
Струва ни се, че липсва системно разглеждане и решаване на проблемите за пенсионната система, коментира председателят на УС на БСК Добри Митрев. По думите му през последните години се виждат популистки решения или такива, взети „на парче“.
Нужно е да се разглеждат трите стълба на пенсионното осигуряване като част от обща система, смята проф. Станислав Димитров, ръководител на катедра "Финанси и застраховане" във Висшето училище по застраховане и финанси. Според него липсва насочване на темата към младите хора, за да им се покаже защо осигуряването е важно.
Хората да бъдат насърчавани да инвестират в бъдещето си е позицията и на БСК, каза зам.-председателят на БСК Мария Минчева. Тя потвърди, че организацията подкрепя тристълбовата пенсионна система.
Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов изказа мнение в подкрепа на тристълбовия модел.
Очакванията са ни, че при пълен осигурителен период и задължително редовни вноски през всичките години, степента на заместване да достигне 15-20%. Говорим обаче за 40-годишен период на осигуряване и пълен стаж, коментира Евелина Милтенова, председател на УС на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО). Тя отбеляза в изказването си, че е необходимо увеличение на вноската за допълнителното задължително пенсионно осигуряване до 10%.
Президентите на КНСБ и КТ „Подкрепа“ - Пламен Димитров и Димитър Манолов, също подкрепят съществуващата система, но посочиха, че трябва да се развива. Осъвременяването на пенсиите трябва да е адекватно, каза Димитров.
Тристълбовият модел няма алтернатива. Пенсиите от втория стълб започнаха да се изплащат едва преди две години, каза председателят на социалната комисия в парламента Деница Сачева.
Тя смята, че трябва да има стратегически документи, които поставят общи цели пред институциите и обществото с ясни социални измерения, заедно с планове за действия със съответното финансово обезпечаване.
Албена Великова от Българската асоциация по трудово право и обществено осигуряване представи презентация, в която бе откроено, че за да функционират ефективно, пенсионните системи трябва да бъдат организирани така, че тези обещания да предоставят стабилен, предвидим и адекватен източник на пенсионни доходи за всеки участник.
По време на дискусията бе засегната и темата за работа след пенсионна възраст. Някои участници акцентираха и върху демографската криза. Коментари имаше и за проблема с недекларираната заетост.
Форумът започна с едноминутно мълчание в памет на бившия социален министър Иван Нейков.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text