site.btaАлея в разградското село Побит камък пази спомена за четата на Панайот Хитов със знаменосец Левски
BOBSTH 15:19:31 18-02-2021
GI1515BO.009
с. Побит камък - Левски - почит
Алея в разградското село Побит камък пази спомена за четата на Панайот Хитов със знаменосец Левски
с. Побит камък, 18 февруари /Садет Кърова, БТА/
Алея в разградското село Побит камък пази спомена за четата на Панайот Хитов със знаменосец Апостола на свободата. Тя се намира в местността "Николов геран", където в началото на 1867 г. е отседнала четата на българския войвода. Алеята е открита през юли 1987 година по повод 150-годишнината от рождението на великия българин Васил Левски, разказа библиотекарят в читалището Росица Якимова.
На Алеята се намира мемориалният паметник, отбелязващ мястото, където са отседнали четниците. По дължина от близо три километра на асфалтираната Алея са разположени и други каменни блокове, на които са изписани мисли за Левски и мисли от Левски, както и имената на четниците. Всички те са изработени от скулптура Ненко Метев, обясни Якимова.
Тя отбеляза, че всяка година на 19 февруари по инициатива на читалище "Самообразование 1894" с поход до "Алея 150 години Васил Левски" жители на селото почитат паметта на Дякона и на загиналите за свободата на България. Тази година традицията също ще бъде спазена. Присъстващите ще сведат глава в едноминутно мълчание в знак на почит и преклонение пред саможертвата на Апостола и героите. Пред паметната плоча ще бъде изнесен кратък рецитал, а в знак на признателност на мамориала ще бъде положен венец. При спазване на всички противоепидемични мерки ще се проведе и състезанието "Лъвски скок".
Престоят на четата на Панайот Хитов, със знаменосец Васил Левски в началото на 1867 г. в непосредствена близост до селото, е забележително събитие за нашият край и специално за Побит камък, сподели Росица Якимова. По думите й според запазени документи за историята на селото, четата достигнала землището на Побит камък на 3 май и престояла там два дена. Четата е била снабдявана с вода и храна от местни хора. Мнозина от жителите на селото узнали за минаването и спирането на четата край селото, но това било запазено в тайна, каза Якимова.
През 1873 г. в селото е основан таен революционен комитет. Стари хора, като Иван Посабински и Цоньо Цвятков, членове на комитета, разказали спомените си, които са записани от Иван Георгиев и Димитър Петров като доказателство за съществуването му, допълни Якимова.
/ГИ/
news.modal.header
news.modal.text