site.btaЗа първи път чувам български президент и министър на образованието да се ангажират с въпросите на историческата памет, каза акад. Атанас Семов


За първи път чувам български президент и български министър на образованието да се ангажират с въпросите на историческата памет и за националната идентичност в образованието. Това заяви акад. Атанас Семов на кръгла маса на тема "Образованието - ключ към историческата памет, родолюбието и просветеното общество", която е под патронажа на държавния глава.
Във форума участват президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов, университетски преподаватели, учители, представители на синдикалните и работодателските организации в образованието.
Много е добре, че Министерството на образованието и науката започна преразглеждане на учебните програми и смятам това за ключово за бъдещето на нацията, заяви акад. Семов. Той коментира, че "със сегашните скопени от всякакво национално чувство учебни програми и учебници българската нация е обречена, и не някога, а в рамките на едно поколение". И затова подех инициативата да върна България в българското училище, заяви акад. Семов и уточни, че тя цели не само преработване на учебните програми и на учебниците, а осмисляне на ролята на училището.
В българското училище все още има патриотичен дух, благодарение на изключителните български учители, но това, което постигат българските учители, е въпреки учебните програми и въпреки учебниците, коментира акад. Атанас Семов. Той заяви, че след като е започнал това начинание, са му се обадили много учители от цялата страна.
В действащите учебни програми по никакъв начин не се цели формиране на национална идентичност у учениците, още по-малко на национална гордост и съвсем пък не на дълг пред героите на нацията и нейното бъдеще, коментира акад. Семов.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text