site.btaНие вярваме, че социалното предприемачество е бизнес с кауза и затова за нас е много важно то да продължи да се развива, каза Цветан Спасов


Ние вярваме, че социалното предприемачество е бизнес с кауза и затова за нас е много важно то да продължи да се развива. Това каза Цветан Спасов, ръководител на управляващия орган на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ към Министерство на труда и социалната политика по време на конференция „Бъдещето на социалните иновации в България“.
На събитието бяха обсъдени възможностите за развитието на социалното предприемачество и иновациите, както и развитието на бъдещ национален център за компетенции.
Цветан Спасов посочи, че вече трети програмен период МТСП подкрепя социалните предприемачи и хората, които биха искали да видят едни по-добри социални услуги. Предвидили сме в новия програмен период, който вече стартира, една от петте приоритетни оси по ОП „Развитие на човешките ресурси“, да е за развитие на социалните иновации. Заделили сме 20 млн. лв., които ще използваме за развитието, за подкрепата и за търсенето на социални иновации, каза Спасов.
По думите му чрез социалните иновации следва да се подобрят пазарът на труда или социалните услуги в България.
Ръководителят на управляващия орган съобщи, че още през тази година възнамеряват да стартират европейската инициатива ALMA, която има за цел да подкрепи хора с увреждания или хора от уязвими групи да преминат през обучение или квалификация в България, след което да преминат през стажуване в друга западноевропейска държава, да придобият допълнителни умения по желаната професия и когато се приберат в България, гарантирано да получат работно място при български работодател.
Още през тази година планираме да обявим и нова операция, която има за цел да насърчи социалното предприемачество на регионално и национално ниво, било то чрез създаване на нови социални предприятия, или чрез подпомагане на съществуващи такива, добави Спасов.
По думите с въпросната операция ще бъдат подкрепени мениджърските умения на съществуващи социални предприемачи или ще бъдат създадени мениджърски умения на желаещите да станат социални предприемачи. Ще създадем възможност за субсидирана заетост на представители на уязвими групи, които желаят да започнат работа. Ще бъде предоставена възможност за социалния предприемач ментор да окаже съдействие на новоназначеното лице, обясни Спасов.
Към момента сме идентифицирали близо 2000 потенциални социални предприемачи, въпреки че в регистъра на социалните предприятия има регистрирани само 36 социални предприятия, каза той. Вярваме, че в новия програмен период, с възможностите, които предоставя, броят на социалните предприятия, регистрирани по Закона за насърчаване на социалното предприемачество, ще достигне няколкостотин, коментира Спасов.
Спасов отчете, че в предходния програмен период, са били осигурени 70 млн. лв., но само 14 социални предприятия са се възползвали от микрокредитиране.
По думите му нито едно социално предприятие не ползвало така наречения финансов инструмент за гарантиране на кредити. Очакваме Фондът на фондовете да предостави иновативно решение, с който да продължим да подпомагаме социалното предприемачество, добави той.
Барбара Уилнберг от проекта SI Plus представи приноса на транснационалното сътрудничество и достигнати резултати и отбеляза, че има различни определения за социална иновация. За едни тя е свързана с общностното развитие, за други - с подобряването на социалните услуги. Тя разказа за опита им при създаването на център за социални изследвания, базиран в Австрия, финансиран по линия на Европейския социален фонд. Пенка Цветкова, директор „Бизнес развитие и международни отношения“, фондация BCause, представи нуждите на екосистемата от социални иновации в България. Тя отбеляза, че екосистемата е силно фрагментирана и всички заинтересовани страни подчертават потребността от опознаване и сътрудничество.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text