site.btaРУО – Търговище представи електронната образователна платформа „Дигитална раница“
Регионалното управление на образованието (РУО) в Търговище представи електронната образователна платформа „Дигитална раница“. По проекта „Образование за утрешния ден“ в страната ще бъдат обучени 6 200 учители за създаване на дигитален урок за национално ползване. Други 12 000 учители също ще преминат обучение за работа с дигитални ресурси, които са интегрирани в „Дигиталната раница“, информира началникът на РУО-Търговище Елка Станчева.
Ще бъдат разработени електронни учебници и е-помагала по учебни предмети, интерактивни и мултимедийни уроци, образователни приложения и игри, тестове и др.
Достъп до електронната платформа „Дигитална раница“ ще имат учители, ученици и родители. Чрез платформата се дава възможност на учениците да се запознават безплатно с различни форми на уроци, създадени от учители, тестове и образователно съдържание, а родителите да проследяват обучението на децата си. В нея образователно съдържание могат да разработват и споделят всички учители по учебни предмети от I до XII клас за общообразователна подготовка. Тези уроци ще бъдат видими за учители и ученици на ниво училище. Ако учителят прецени, че неговият урок е добър и може да се използва от учители и ученици от цялата страна, тогава има възможност да го изпрати за одобрение. След оценка по утвърдена от МОН методика, това съдържание ще бъде публикувано в съответната категория в платформата, като учителите ще получават заплащане за всеки разработен от тях и публикуван за национално ползване авторски урок, обясниха от РУО.
За да се представят възможностите на интегрираните ресурси в „Дигиталната раница“, четирима учители по математика, физика и астрономия, биология и здравно образование и история и цивилизация от област Търговище демонстрираха използването на WEB – модул Mozaik с вградено 3D съдържание по различните учебни предмети.
Предстои директорите да представят „Дигиталната раница“ на педагогическите екипи и да се създаде организация за достъп на родители и ученици до платформата.
Отчетени бяха реализираните дейности по проекта на областно ниво - сформираните клубове с ученици. Общо 1 312 ученици са получили сертификати за преминато обучение в клубовете по интереси по ключови дигитални умения – базови и за напреднали. През настоящата учебна година са сформирани 36 клуба по интереси по компютърно моделиране/кодиране в 23 училища с общо 481 ученици. Добра практика по тази дейност бе представена от Венка Петрова – старши учител по информатика и информационни технологии във Второ СУ „Проф. Н. Маринов“ в Търговище.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text