site.btaВ Омуртаг отбелязват 145 години от Освобождението на града


Днес в Омуртаг отбелязват 145 години от Освобождението на града. По повод годишнината в църковния храм „Св. Димитър“ е отслужена панихида, водена от отец Красимир, съобщиха организаторите от Народно читалище „Отец Паисий“ в града.
Освобождението на града от османска власт е на 15 януари (стар стил). Почти през цялата война Осман пазар (днес Омуртаг) остава в турски ръце. Неговото местоположение на важен кръстопът между Централна Северна, Североизточна и Югоизточна България, определя мястото и ролята на селището в Руско-турската Освободителна война от 1877-1878 г., припомня директорът на Историческия музей в града Мирослав Тошев. Градът е превърнат в склад за продоволствие и военно оборудване. Преди да се оттеглят, османските войски запалват складовете с продоволствия и материали. След тях Осман пазар е оставен на милостта на башибозуци, черкези и всякакви разбойници, които започват да грабят и палят. Само пристигането на руските части спасяват селището от унищожение.
В наши дни спомена за освободителната война съхраняват с документи и различни фондови единици специалистите от културната институция. Тяхна е и задачата да популяризират културно историческото наследство на края. Паметните годишнина са повод да се припомнят и събития и факти за миналото на селището.
За миналото на Омуртагския край, но от друг ъгъл „разказва“ и издаденият през 2022 г. албум „Икони от град Омуртаг“. „Иконите не са просто късове дърво и бои …, а средоточие на човешките въжделения, одухотворени от молитвите и вярата на дедите ни“, казва Тошев.
В албума са представени икони – пълноцветен печат, гланцирана хартия, „за да се знае и помни, че икони е имало и в нашия край“, разказва директорът. Идеята за албума е представяне на иконописното богатство, съхранявано в Омуртагския край.
На страниците на албума е поместена малка част от запазените икони. Стремежът бе, казва в предговора съставителят Тошев, да се подберат образци на различни места и от различни институции в града, които да са изографисани от майстори – представители на най-голям брой художествени школи за повече от 200 години.
Всички включени в изданието икони са проучени и датирани от Диана Косева-Тотева от Регионалния исторически музей във Велико Търново и Люба Цанева от Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна.
/ХТ/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text