site.btaЛипсата на трудови навици и дискриминацията като предизвикателства за интеграцията на непривилегированите общности бяха обсъдени на дискусия


Липса на трудови навици и на гъвкаво работно време, адаптирано към потребностите на жените и майките, както и дискриминация на работното са сред предизвикателствата за интеграцията на непривилегированите общности на пазара на труда. Това беше изтъкнато по време на работната среща на тема: „Заетост и предприемачество на уязвими групи“, организирана от благотворителната организация "Каритас София".
Убедени сме, че за интеграцията на всеки един човек е ключово включването на пазара на труда, каза изпълнителният директор на организацията Цветомир Думанов.
Заетостта на ромите над 15 години се е увеличила от 19-20 % през 2011 г. до близо 45 % през 2019 г., посочи Петя Гуламали, директор програма „Заетост и предприемачество“ в Тръста за социална алтернатива. Според нея обаче това увеличение е далеч от идеалното положение, защото безработицата засяга всеки пети от ромските общности.
От организацията са установили, че решаващо за интеграцията е продължителната менторска подкрепа, устойчива грижа и ентусиазъм. Гуламали отбеляза, че младите хора страдат от липса на увереност.
Представителите на бизнеса са започнали да осъзнават, че трябва да обръщат повече внимание на непривилегированите групи, като ефектът е започнал да се усеща и в малки и средни компании, посочи още Гуламали. По думите ѝ компаниите в България не са подготвени да работят с хора от такива групи. Според нея проблем е и дискриминацията.
По отношение на предприемачество нещата отново могат да бъдат обобщени в две посоки – достъп до ресурси и менторска подкрепа, посочи Гуламали. Тя изтъкна, че между 2011 и 2019 г. броят на предприемачите от ромската общност се е утроил.
/ЕП/
news.modal.header
news.modal.text