site.bta"Как да разпознаем насилника" беше темата на дискусия в Казанлък


Дискусия за домашното насилие под надслов „Как да разпознаем насилника“ се състоя в Младежкия дом в Казанлък, съобщи за БТА председателят на сдружение „Жените на Казанлък“ Стела Кехайова. В нея участваха Катя Добрева, прокурор от териториално отделение Казанлък на Районната прокуратура в Стара Загора, и Ралица Митева, психолог и член на сдружението.
Една от основните теми на срещата беше психическото насилие, посочи Стела Кехайова. „Газлайтингът“ е психологически тормоз, при който насилникът поставя под съмнение адекватността на жертвата, като системно обезценява фактическите и постижения или действия. Това не е просто критика или спор, а устойчив стил на поведение и основен начин за манипулация“, разясни Ралица Митева.
„Особено тревожен е фактът, че в повечето от случаите жените споделят за проблема си, едва когато се стигне до тежки последици“, коментира Катя Добрева. Според нея често жертвите на домашно насилие отказват да приемат и признаят, че върху тях е извършено такова, или се отказват от първоначалните си показания срещу насилника.
От сдружение „Жените на Казанлък“ са категорични, че спешно са необходими промени в Закона за защита от домашно насилие, засилена работа за преодоляване на стереотипните представи за насилието, както и непримиримост на обществото към проявите на насилие над жени. Организацията предоставя безплатна психологическа подкрепа и правна помощ на жени, които са жертви на домашно насилие, напомни Стела Кехайова и допълни, че е необходима и съвместна работа с прокуратура, полиция и Агенцията за закрила на детето.
Срещата беше част от 16- дневната кампания, която сдружение „Жените на Казанлък“ започна във връзка с Международния ден за елиминиране на насилието над жени 25 ноември. В ход са и две подписки. Едната е в подкрепа на подписката на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) за ратифициране на Конвенция 190 на Международната организация на труда против насилието и тормоза. Другата подписка е в подкрепа на предложение, което „Жените на Казанлък“ искат да направят към Народното събрание като законодателен орган. „Смятаме, че настоящата нормативна уредба за защита от домашно насилие не е достатъчно ефективна. Затова направихме предложение този проблем да се институционализира", коментираха от организацията.
Кампанията на сдружението продължава до 10 декември.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text