site.btaСлучаят със спасената родилка Стела показва, че в болницата в Търговище се работи в екип и професионално, коментираха лекари от лечебното заведение


Случаят със спасената родилка Стела показва, че в болницата в Търговище се работи в екип и професионално, коментираха лекари от лечебното заведение. Месец след случая доброто състояние на младата жена и новороденото бе повод за пресконференция в МБАЛ - Търговище, на която изпълнителният директор Иван Светулков благодари на медиците за работата според медицинските стандарти, на жителите на града за активността в инициираната кръводарителска кампания и за синхрона между всички звена в здравното заведение.
През септември младата жена ражда първата си рожба чрез секцио, но едновременно с това развива едно от най-тежките усложнения при раждане - състояние, в което кръвта на пациента не може да се съсирва. Случаят ми даде повод за гордост, че работя с изявени професионалисти в нашата болница, които свършиха драматично количество работа в продължение на над 30 часа, посочи началникът на Акушеро-гинекологичното отделение д-р Емил Абаджиев. По думите му диагнозата ДИК, поставена на пациентката, е най-сериозната причина за майчина смърт. Статистиката показва, че за България между 75 и 85 процента от случаите завършват с жертва.
Медиците от Търговище от всички отделения обаче успяват да овладеят критичните първи часове. Доставена е на два пъти кръв от Центъра във Варна, въпреки почивния ден. Решаващ за състоянието на жената се оказва скъпоструващ медикамент, с който здравното заведение разполага - поставени са две дози с по две ампули, всяка на стойност 2 000 лева. Трета доза е изпратена за Варна, където търговищки реанимационен екип начело с д-р Юлия Тодорова транспортира пациентката. В болница "Св. Анна" Стела получава допълнителна медицинска грижа.
„Имаме или не задължения - болницата трябва да разполага с лекарства“, категоричен бе д-р Светулков. Водено от това убеждение, ръководството веднага след случая закупува нови дози от медикамента. Редовно здравното заведение се снабдява с базови продукти, които подменя, ако не са употребени в срок.
„Знаем как се работи под тревога. Но тук си пролича и настроението на търговищката общественост. Вълната от съпричастност е мотивираща“, допълни Иван Светулков.
Д-р Цветана Димитрова, началник на Отделението по трансфузионна хематология, посочи, че на акцията за кръводаряване са се отзовали над 50 човека в Търговище, други са дарявали в Шумен и Варна. С предимство се е вземало от кръвната група на жената, за да се произведе тромбоцитен концентрат, който е с кратък срок на годност и се произвежда по заявка. „Работихме бързо, в координация и с други специалисти, близо 30 часа се разбирахме с половин дума“, каза Димитрова след щастливата развръзка.
Д-р Тодорова подчерта, че е работено при перфектна организация, въпреки напрежението и стресовите моменти. Анестезиологът с над 45-годишен опит посочи, че продължава да работи заради „случая Стела“.
Д-р Абаджиев съобщи, че седмица след случая със Стела отделението е имало и друга пациентка със ДИК-синдром, ситуацията при която е овладяна по-бързо и отново успешно.
Всички бяха категорични, че МБАЛ - Търговище, макар и провинциална, не отстъпва по оборудване и специалисти на много здравни заведения в страната. Сериозен проблем остава липсата на кадри.
/ЛРМ/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text