site.btaМеждународният панаир на туристическите забавления и анимации събира стотици посетители през почивните дни в античния град Кабиле


Международният панаир на туристическите забавления и анимации събира стотици посетители през почивните дни в Археологическия резерват „Тракийски и античен град Кабиле“ край Ямбол. Панаирът се организира за девети път от Община Ямбол и Регионалния исторически музей.
Гладиаторски битки, тренировъчни дуели и модно ревю на средновековно облекло са част от атракциите. Желаещите да попътуват във времето могат да гледат антични и средновековни възстановки, сред които и превземането на Кабиле от Филип Македонски. Сцените пресъздават седем групи от България и Сърбия, както и свободни реконструктури. Детски работилници, „театър на сандъче“, „театър на сенките“ са забавленията за най-малките.
Пресъздаването на историята изисква сериозна подготовка, много четене и репетиции, каза за БТА Петър Чапкънов, председател на Сдружение „Антична Тракия“ – Ямбол. Групата се състои от десетима млади хора, запалени по историята на траките и готите. Участвали са в множество фестивали в страната и чужбина.
„Всичко, което ние правим е плод на много часове, дни, месеци, години проучване на исторически находки, изображения, запазени текстове. Опитваме се максимално близко да пресъздадем, за да бъде по-истинско. Който не помни историята си е обречен да я повтаря“, каза още Чапкънов.
Според него изучаването на античността в известна степен е пренебрегвано, за сметка на възрожденската история. „Това, че не сме директни наследници на римляните и траките, не означава, че не трябва да ги познаваме и изучаваме. Тези народи са оставили своята следа по нашите земи. Това трябва да бъде достатъчно за нас, за да се гордеем с античното си минало“, каза още той.
Както писа БТА, панаирът беше открит снощи в Ямбол от артистичната трупа „Палячи – огнено и светлинно шоу“. На центъра на града те представиха футуристичния светлинен спектакъл „Квазар“, създаден с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“. По-рано беше открита и съвместната българо-полска изложба за археология „От степите към Балканите...“.
/АБ/
В допълнение
news.modal.header
news.modal.text