site.btaВ Търговище пилотно ще бъде тестван протокол за сътрудничество между експерти в работа с жертви и извършители на домашно насилие


Специален протокол за сътрудничество между специалисти, които работят с пострадали от домашно насилие и с извършители, ще бъде пилотно тестван в Търговище през следващата година. Инструментът е разработен от международен екип и ще бъде приложен едновременно в четири европейски държави от международния консорциум, който реализира проект ASAP 2.0. в подкрепа на пострадали от домашно насилие, съобщи Нина Николова – представител на „Асоциация Ная“ в Търговище.
Останалите партньори са от Кипър, Гърция, Германия и Италия. Финансирането е от Европейската комисия.
Протоколът трябва да бъде приложен към общо 50 партньорски двойки, в които е имало или има домашно насилие. Важно условие е извършителят на насилието да е включен в програма за корекция на поведението си. Такава програма „Асоциация Ная” изпълнява от осем години.
„Очакваме по време на тестването да направим сътрудничеството между Програмата ни за пострадали и Програмата за извършители още по-добро. Към протокола за взаимодействие, който ние използваме в последните две години, в момента добавяме няколко актуални теми – COVID кризата, закрилата на децата и онлайн насилието. Това са нови актуални предизвикателства, които нашите специалисти трябва да отчитат, ако искаме да сме още по-полезни на пострадалите”, обясниха от неправителствената организация.
До края на септември предстои първата обща среща на всички консултанти, които работят с жертви и с извършители. След това по всеки отделен казус ще има минимум три срещи между водещите специалисти, за да се оценява рискът, в това число за децата.
Промяната в поведението на извършителите се мери със специален въпросник, на който те отговарят поне три пъти – в началото, в средата и в края на програмата. Същите въпроси се задават и на пострадалите. Те засягат различните форми на домашно насилие, влиянието им върху жертвите, подаването на сигнали до полицията, както и бъдещето на партньорската връзка. Въпросникът е разработен от Европейската мрежа за работа с извършители на домашно насилие, а „Асоциация Ная” е единствената българска организация, която го прилага.
Сдружението ще е водещо на всички обучителни дейности по проекта. То ще изработи специална програма за повишаване на капацитета на професионалисти, които работят в различни социални услуги с пострадали и с извършители на домашно насилие.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text