site.btaЖители на Силистра преминаха обучение по медийна грамотност с Миролюба Бенатова


Необходимо е повече критично мислене, за да можем да разпознаваме фалшивите новини и да намалим ефекта от тях, каза за БТА разследващият журналист Миролюба Бенатова. В Силистра тя проведе тематично обучение, организирано от Коалиция за медийна грамотност. То е насочено към възрастните хора, които имат достъп до интернет, но все още нямат развити умения за безопасно и пълноценно използване на новите комуникационни канали.
Бенатова коментира, че ние пречупваме през собствената си призма всяка информация, която стига до нас.
„Често наричаме факт нещо, което е наше мнение. Рядко си даваме сметка, че си мислим, че разказваме факти, а всъщност разказваме собственото си разбиране за нещо, което наричаме факт.
В тези обучения аз се опитвам да предам на хората моя опит, давам им примери и ги уча да различават нюансите. Правим дисекция на информационното съдържание. Уча ги да усещат внушенията и интересите, които стоят зад тях. Трябва да разберат, че пропагандата има много лица и наша отговорност, като зрели личности, е да разбираме какво четем.“
Според журналиста разпознаването на фалшивите новини е умение, което се постига с много четене. Важно е също да не четем само заглавията.
„Заглавието трябва да е гръмко, трябва да ни стане интересно. Трябва да прочетем и текста, да се вгледаме в детайлите, защото обикновено там е манипулацията. Ние запомняме информацията, когато успее да провокира някаква реакция у нас. Винаги помним през емоциите си. Целта на пропагандата е да ни раздели, да насъска низките ни страсти“, допълни Бенатова.
Друг основен акцент по време на обученията е как възрастните хора да се предпазят от онлайн измами.
„Често обичам да казвам, че за всеки един от нас има подготвен пакет с измама. Важно е да знаем, че ние реагираме емоционално. Трябва да сме най-бдителни, когато чуем нещо, което много пасва на нашата вътрешна нагласа.
Хората, които идват на тези обучения не са родени в интернет. Идеята е да им покажем различните измами, на които биха могли да се натъкнат в социалните мрежи. Аналоговите измами, които познаваме, много лесно стават измами в интернет. Използват се същите механизми, същата информация, която обикновено ние сами сме дали“, каза Бенатова.
Обучението се проведе по програма “Медийна грамотност онлайн – учене през целия живот” на Коалиция за медийна грамотност и Фондация “Лъчезар Цоцорков”. Присъствалите повишиха уменията си да различават достоверни от недостоверни източници на информация, да разпознават фалшиви профили в социалните мрежи, да се предпазват от онлайн измами и злоупотреба с лични данни.
Миролюба Бенатова е носител на Голямата награда „Черноризец Храбър“ за разследваща журналистика, Голямата награда „Валя Крушкина – журналистика за хората“ и Голямата награда за журналистика „Свети Влас“, както и хоноруван преподавател по документално кино в Нов български университет.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text