site.btaДържавните институции и неправителствените организации трябва заедно да работят за прекратяването на жилищната бедност, заяви зам.-министър Стефан Аспарухов


Освен финансирането за подобряване на жилищните условия на уязвими хора е необходимо държавните институции и неправителствените организации заедно да работят за прекратяването на жилищната бедност. Това заяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Стефан Аспарухов на конференция на тема "Политики за подобряване жилищните условия на уязвими групи на общинско и национално ниво", организирана от "Хабитат България".
Той съобщи, че по новата ресорна оперативна програма е планирано да бъдат инвестирани над 220 млн. лева в мерки и дейности в подкрепа на представители на уязвими групи от населението и хора в неравностойно положение, включително и роми. Тези дейности са свързани с подобряване на здравната и социалната инфраструктура, за които са предвидени около 76 млн. лева, за осигуряване на модерно и достъпно жилищно настаняване - 19 млн. лева, за зелена градска инфраструктура, включително за дейности за облагородяване на квартали и специфични територии с неблагоприятни социално-икономически характеристики - около 127 млн. лева, каза заместник-министърът.
Събитието е част от проекта "Изследване и аргументи за нови жилищни политики в полза на цялото общество". Община Търговище и община Сливен са двете пилотни общини, избрани за реализиране дейностите по проекта, изпълняван с финансовата подкрепа на Фонда "Активни граждани България" по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм в България - 2014– 2021 г.
Минчо Бенов, национален директор на "Хабитат България", изтъкна, че това е заключително събитие по проекта, който е бил доста труден за осъществяване - той е съвпаднал с началото на пандемията, което е било предизвикателство за дейностите на терен. Нямаме амбицията да даваме готови решения, желанието ни е да поставим тези теми за обсъждане, да ги дискутираме и да фокусираме максимално внимание върху тях, допълни Бенов.
Росица Иванова, секретар на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси, увери, че изготвените препоръки по проекта за подобряване на жилищните политики, актуализиране на програми и нормативни документи, свързани с тях на местно и на национално равнище, ще бъдат разгледани и предложени при изготвянето следващия етап на Националния план за действие към Националната стратегия за равенство, приобщаване и участие на ромите. Планът се очаква да бъде приет до дни и е с хоризонт 2021 - 2022 г.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text