site.btaУчилище „Васил Левски“ в Разград си е завоювало място на духовно средище в общността, казва директорът Диана Първанова
Основно училище „Васил Левски“ в Разград си е завоювало място на духовно средище в общността и публичните изяви от нашия събитиен календар се следят с интерес от родителите и от всички хора в Разград. Това каза в интервю за БТА директорът на учебното заведение Диана Първанова в навечерието на патронния празник на училището.
Тя посочи, че по традиция в училището годишнината от гибелта на Левски се отбелязва с поредица от събития. Всяка година празничната програма съдържа най-новите търсения на учителите като подходи и педагогически практики, както и креативните инициативи на децата.
ОУ „Васил Левски“ е училище, в което искаме всяко дете да се чувства прието, подкрепено и насърчено да развива своите силни страни. Залагаме еднакво на знанията и уменията, защото XXI век е време на бързи промени и за да са успешни хората, трябва да се развиват и адаптират към ставащото, без да се страхуват от промените, каза още Първанова.
Наследили сме авторитет и училищна култура, превърнали учебното заведение в институция, разпознаваема в цялата страна и трябва да съхраним и развием този духовен капитал в бъдеще, допълни директорът на училището с над стогодишна история.
Следва пълният текст на интервюто:
- Г-жо Първанова, в навечерието сме на патронния празник на Основно училище „Васил Левски“. Какво за Вас означава тази дата?
- 19 февруари е важна дата в празничния календар на България. На този ден се прекланяме пред паметта на Апостола. За нашето училище това е знаково честване, превърнато в дългогодишна традиция. Патронният празник на училището е повод да представим последните постижения на децата, да запознаем общността с това в каква посока се развива училището, как създаваме образователните продукти и какво съвременно съдържание влагаме в тях.
Основно училище „Васил Левски“ си е завоювало място на духовно средище в общността и публичните изяви от нашия събитиен календар се следят с интерес от родителите и от всички хора в Разград.
- Как Вашето училище, чийто патрон е Левски, посреща тази годишнина?
- По традиция в нашето училище годишнината от гибелта на Левски се отбелязва с поредица от събития. Дълги години февруари беше месец на отворените врати и родителите и гражданите имаха свободен достъп до всички инициативи и класови дейности от празничните чествания. Заради ковид мерките тази година повечето инициативи ще бъдат проведени с децата и учителите, но голяма част от тях ще могат да се проследят in live, други като виртуалния концерт на училищната танцова школа ще бъдат излъчени на фейсбук страницата на училището.
Всяка година празничната ни програма съдържа най-новите търсения на учителите като подходи и педагогически практики, както и креативните инициативи на децата.
- Проявяват ли младите хора интерес към патриотичните инициативи?
- Децата не делят инициативите на патриотични и други. За тях всяко събитие, организирано така, че да им е интересно, ги провокира към активност. В нашето училище от дълги години работи клуб „Млад възрожденец“. Винаги е имало желаещи да участват в неговата работа. Преди няколко години организирахме мащабен общоучилищен проект, свързан с Първата световна война и участието на мъже от разградските фамилии в нея. И деца, и родители се върнаха в миналото, събираха артефакти и организирахме голяма изложба със семейни реликви от тази епоха.
Тази година 700 деца от нашето училище ще се включат в инициативата на Министерството на образованието и науката за масова рецитация на стихотворението „Обесването на Левски“. Първокласниците пък имат традиционен вече конкурс по краснопис, в който изписват стихче, посветено на Апостола.
- Училището, което ръководите, е едно от най-желаните от родителите, какво го прави уникално?
- Основно училище „Васил Левски“ е училище, в което искаме всяко дете да се чувства прието, подкрепено и насърчено да развива своите силни страни. Залагаме еднакво на знанията и уменията, защото XXI век е време на бързи промени и за да са успешни хората, трябва да се развиват и адаптират към ставащото, без да се страхуват от промените.
Училищният екип целенасочено работи за въвеждането на иновативни методи на преподаване. Учениците от първи до пети клас включително вече учат по метода на дизайн мисленето, който е инструмент за развитие в най-модерните технологични компании.
От началото на тази година променяме преподаването по математика и останалите STEM дисциплини, като включваме работата с платформата на Кан Академия. Имаме клуб по лего роботика, а училищният ни отбор QWERTY Razgrad е шампион в наши и международни състезания. Развиваме и арт заниманията и спортните дисциплини, но фокусът ни е към формирането на личности, които могат да мислят критично, да са адаптивни и уверени в себе си.
Много залагаме на партньорствата и във всеки проект търсим помощ от специалисти и организации, които имат висока експертиза. Ние сме партньор на Фондация „Америка за България“ и те са финансирали два наши проекта на обща стойност 250 хиляди лева.
Активно работим с Фондация „Заедно в час“ и петима млади колеги, преминали през тяхната академия сега преподават в нашето училище. Два училищни екипа се включиха в Програмата „Училища за пример“ на Фондация „Заедно в час“, която предлага възможност за квалификация на учителите и въвеждането на нова училищна култура.
В проекта „Математиката е за всеки“, който стартирахме този месец наши партньори са сдружението „Образование без граници“, които поддържат платформата на Кан Академия в България и с мотиватора Мариела Станчева, чиято компания INBYTE.LTD предлага игрови модели за работа в класната стая и в бизнес среда.
Всяко партньорство ни обогатява, дава ни възможност да черпим опит и да развиваме собствените си идеи по най-добрия начин.
- Какво е посланието Ви към учениците и техните родители?
- Ние сме общност от деца и възрастни, които припознават Основно училище „Васил Левски“ като място, в което децата се чувстват свободни да се развиват, да мечтаят. Всяко дете е подкрепено да развива своите силни страни, а родителите знаят, че училищният екип работи, за да даде най-доброто образование на техните деца.
Училището ни има над стогодишна история. Поколения разградчани са учили четмо и писмо в класните стаи под часовниковата кула и за тях ОУ „Васил Левски“ е незабравим спомен.
Надявам се, че традицията, завещана ни от всички, които са учили и преподавали в това училище, ще бъде продължена от нас и от бъдещите ученици и учители. Наследили сме авторитет и училищна култура, превърнали учебното заведение в институция, разпознаваема в цялата страна и трябва да съхраним и развием този духовен капитал в бъдеще.
/РМ/
news.modal.header
news.modal.text