site.btaСдружение „Нов път“ представи резултатите от проекта „Мрежа за младежко лидерство“ с участието на млади хора от България и Сърбия
Мрежа за младежко лидерство, която e създадена по проект на сдружение „Нов път“ вече помага на млади хора от двете страни на българо-сръбската граница да формират и работят успешно по различни политики в местните си общности. Това съобщи Спаска Михайлова от сдружението в пресклуба на БТА във Враца, която представи резултатите от изпълнението на проекта.
Проектът "Мрежа за младежко лидерство" се изпълнява в партньорство със сдружение „Гласът на Враня“ (Сърбия) с подкрепата на Програма за трансгранично сътрудничество Interreg-IPA CBC България – Сърбия 2014-2020 година. Общата стойност на проекта е 136 664 евро. Проектът обхваща Северозападна България и Източна Сърбия.
По проекта, започнал през ноември 2020 г., е направено проучване и анализ на проблемите и причините за ниското ниво на гражданско участие на младите хора. Подготвен е доклад, който посочва областите, в които да се обучават младежките лидери, посочи Диана Ангелова, координатор по проекта.
По проекта са проведени три обучителни модула с две групи по 20 младежи от българска и сръбска страна. От българска страна са участвали младежи от Ботевград, Видин, Монтана и област Враца, посочи Спаска Михайлова. В хода на обучението младите хора, под ръководството на ментори от бизнеса, обществени науки и неправителствени организации, подготвиха собствени нефинансови проекти, свързани с местни проблеми. Проектите са обсъдени по време на младежкия лагер „Аз съм млад и активен“, където са представени от участниците в обученията и лагера.
По време на обученията и лагера е изпълнена основната цел на проекта – да се създадат капацитет и мрежа между младите хора от двете страни на границата, които да им дадат възможност да бъдат активни лидери при осъществяване на различни публични политики в местните им общности, посочиха от сдружение „Нов път“. Създаден е уеб портал „Гаранция на младежта“, чрез който тази мрежа на млади лидери става устойчива и може да бъде надграждана в бъдеще, каза в заключение Спаска Михайлова. Допълнителна увереност в резултатите е и неформалната мрежа във фейсбук, организирана от самите млади участници в проекта, добави тя.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text