site.btaАрхеологически музеи на открито ще бъдат изградени по общ проект на общините Враца и Добрословени /Румъния/
BOBSTH 13:34:01 08-09-2015
IS1333BO.005
Враца- румънска община- проект- споразумение
Археологически музеи на открито
ще бъдат изградени по общ проект на общините Враца и Добрословени /Румъния/
Враца, 8 септември /Ива Спасова, БТА/
Археологически музеи на открито и центрове по експериментална археология ще бъдат изградени по общ проект на общините Враца и Добрословени /Румъния/.
Кметът на Враца Николай Иванов и на Добрословени Георге Тудореску подписаха днес споразумение за подготовката, кандидатстването и изпълнението на проект "Оходен, регион Враца-Добрословени, регион Каракал: Мост между две епохи и две цивилизации". С проекта на обща прогнозна стойност 6 милиона евро българската и румънската общини ще кандидатстват по програма "INTEREG V-А Румъния - България 2014-2020 г." Предвижда се средствата да бъдат разделени по равно между общините, ако проектът бъде одобрен за финансиране.
Предвижда се от българска страна да бъде създаден музей на открито на археологическия разкопки на селището и култовия център от ранната неолитна епоха м местността "Валога" край врачанското село Оходен, каза кметът Николай Иванов. По проекта ще бъде закупена специализирана техника за археологически проучвания, ще се обособи зона за лагер с цялата необходими инфраструктура, както и сцена, огнища, паркинг и други. В зоната на лагера и околността ще се изградят зони за активна игра като въжени паркове, дървени конструкции и други природосъобразни атракциони за различните възрастови групи, допълни той. В бившето училище в Оходен ще бъде направен учебен център за експериментална археология, в които ще се провеждат лагери на ученици и студенти от България, Румъния и други страни, както и научни семинари и обучения.
В Добрословени ще бъде изпълнен "огледален" проект, но на археологически обект е от времето на даките и римската епоха, разказа кметът на румънската община Георге Тудореску. Обектът "Пешки" се намира в самото населено място и се проучва от румънските археолози от години.
/ИС/
news.modal.header
news.modal.text