site.btaВ археологическия резерват "Кабиле" край Ямбол ще се състои възстановка на живота по българските земи в миналото
BOBSTH 16:24:01 10-09-2015
PP1623BO.006
археологически резерват "Кабиле" - възстановка
В археологическия резерват "Кабиле" край Ямбол
ще се състои възстановка на живота
по българските земи в миналото
Ямбол, 10 септември /Владимир Шишков, БТА/
Възстановка на живота по българските земи в миналото ще се състои на 12 септември в археологическия резерват "Тракийски и античен град "Кабиле" край Ямбол. В наскоро изграденото умалено копие на римски дървено-земен военен лагер от II-III век - кастелум, ще бъдат показани дрехи и въоръжение от онова време и пресъздадени сцени от тогавашния бит на войниците и местното население. Това съобщиха от пресцентъра на общината.
Посетителите ще могат да наблюдават действията по охраната на лагера, осъществявани от римска кохорта: военни умения, придвижване и заемане на защитни позиции, нападателни тактики. Гостите ще имат също възможност да пробват снаряжението на легионерите и да се снимат с него.
През II и III век, когато градът е бил в пределите на Римската империя, в него е била разположена една кохорта, за да охранява пътищата в тази част на Тракия. Военната част е била с численост от 650 души, от които една четвърт са конници, а останалите - пехота.
Възстановката е организирана от община Ямбол като част от дейностите по проекта "Подобряване и популяризиране на водещи туристически атракции в Ямбол", финансиран по оперативната програма "Регионално развитие" (2007-2013 г.).
/ПП/
news.modal.header
news.modal.text