site.btaМитрополит Николай направи водосвет на разкрита от археолози средновековна църква
BOBSTH 14:35:31 06-07-2017
GI1434BO.025
Златоград - Добромирци - археологически разкопки
Митрополит Николай направи водосвет
на разкрита от археолози средновековна
църква
Смолян, 6 юли /Христина Георгиева, БТА/
Митрополит Николай в съслужение със свещеници от Пловдивска епархия отслужиха водосвет на разкритата с археологически разкопки средновековна църква при с. Добромирци, обл. Кърджали. Възкресението на този храм е знак за възкресението на България, посочи в словото си Пловдивският митрополит. Археологическите разкопки, ръководени от проф. Николай Овчаров разкриха две църкви - под пластовете от 13-14 в., археолозите изненадващо стигат до храм от 9-10 в. Проучването на археологическия обект започна с хипотезата на проф. Николай Овчаров, че в този район е бил заточен Патриарх Евтимий след падането на Търново. След разкриването на обекта, християни от Златоград подемат инициатива да се възстанови църквата на това място и изграденият храм да бъде наречен на Св. Евтимий, Патриарх Търновски.
От земята излезе една прекрасна църква от 13-14 в., а под нея неочаквано се разкри по-ранна църква от 9-10 в., която е много интересна като архитектурна конструкция, коментира проф. Овчаров. По негова оценка разкопките показват характерни конструкции, преходни от ранно християнска базилика към средновековна кръстокуполна византийска църква. Наред с намереното при разкопките, проф. Овчаров определя като изключително важни няколко находки в региона- златна монета на император Йоан Ватаци от първата половина на 13 в., сребърни монети от цар Иван Александър от 14 в. и др. В подкрепа на хипотезата за присъствието на Патриарх Евтимий, проф. Овчаров разглежда находка от преди 15 г., която се пази в музея в Кърджали- 135 монети на цар Иван Шишман, намерени на 2 км от мястото на разкопките. Вървим по хипотезата, че по тези места, в този район е завършил дните си българският патриарх Евтимий при своето заточение от Търново през 1394 г., допълни археологът. Той обясни, че тепърва ще се изучава какво правят на това място монетите на царя, при който именно е бил Патриарх Евтимий.
Разкопките на църквата при с. Добромирци се финансират със средства на бизнесмени от Златоград. Намеренията на дарителите са да превърнат археологическия обект в туристическа атракция, а в бъдеще и да се изгради цъква. Тази църква, ако бъде възстановена, ще е поредният репер в развитието на културно-историческия туризъм в тоя район, смята проф. Овчаров. Археолозите са разкрили при разкопките некропол, от който са проучени 8 гроба от 13-14 в. В ранната базилика са открити 3 гробници- на две деца и възрастен човек. За гробницата на възрастния се предполага, че е на ктитора на първата базилика от 9-10 в., който е бил почитан като някакъв местен светец, виден християнин и в по-късните времена.
Похвална е идеята този храм да се нарече в чест, памет и прослава на Св. Евтимий Патриарх Търновски, заяви митрополит Николай. Според него наричането на храма на негово име означава "да си припомняме по-често образа, сияещ в святост и добродетелите на Св. Патриарх Евтимий".
На водосвета на мястото на разкрития храм присъстваха областните управители на Смолян, Кърджали и Пловдив.
/ГИ/
news.modal.header
news.modal.text