site.btaДемонстранти в Букурещ провокират жандармерията по време на протест срещу правителството


Протест срещу румънското правителство бе организиран днес пред сградата на Министерския съвет в Букурещ, а участници в демонстрацията опитаха да провокират жандармерията, съобщава агенция Аджерпрес.
Участниците в протеста на Площада на победата, където се намира сградата на правителството, бяха спрени от жандармерията, когато се опитаха да блокират пътното платно на булевард „Киселеф“.
Говорителят на жандармерията в Букурещ Александру Якоб заяви, че намесата на полицията е била предизвикана от демонстрантите, които са се опитали да провокират силите за сигурност, като са блокирали пътното платно на булеварда, а няколко жандармеристи са били ударени от демонстрантите.
„Масата демонстранти многократно се опита да провокира жандармерията. Те блокираха пътното платно на булевард „Киселеф“ вече за втори път. Дойдоха с автомобил, изцяло натоварен с чували с картофи, за да ги раздадат безплатно на демонстрантите, което може да представлява опасност за тълпата, тъй като те могат да бъдат хвърлени както по жандармеристите, така и по останалите участници“, заяви говорителят на жандармерията пред телевизия Антена 3.
В протеста участват няколкостотин души. Хората развяват знамена, свирят с вувузели и скандират лозунги срещу правителството.
Коалиционният кабинет на Илие Боложан, който встъпи в длъжност в края на юни, прилага болезнени мерки на икономии, за да овладее прекомерния бюджетен дефицит, достигнал миналата година 9,3 процента от брутния вътрешен продукт (БВП), или най-високото равнище в ЕС.
Представители на ЕС предупредиха страната, че рискува спиране на европейските фондове, ако не предприеме мерки за бюджетна дисциплина.
Икономически експерти и анализатори предупредиха, че Румъния е заплашена и от понижаване на кредитния рейтинг, което би затруднило финансирането на правителството, за да изплаща заплати и пенсии.
/СГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина