site.btaМеждународният мирен пратеник в Босна спира отпускането на бюджетни средства за партията на сепаратисткия лидер Милорад Додик


Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит каза днес, че е наредил спиране на всички бюджетни средства за партията на лидера на босненските сърби Милорад Додик, срещу когото има издадена заповед за арест по обвинения в застрашаване на конституционния ред в страната, предаде Ройтерс.
Държавната агенция за разследване и защита на Босна (СИПА) съобщи вчера, че нейни служители са се опитали да арестуват Додик, но са били спрени от неговите въоръжени полицейски сили.
Говорейки в Сараево днес, Шмит каза, че спирането на финансирането се отнася за бюджети на всички нива – от държавно и автономно до общинско, подчертавайки, че „антидейтънските действия имат последствия и че той ще преразгледа решението си, след като те престанат“, предаде Радио Свободна Европа (РСЕ).
„Всички средства за тези партии, на всички нива на управление, ще бъдат спрени и пренасочени към специална сметка в Централната банка на Босна и Херцеговина“, уточни Шмит, цитиран от РСЕ.
Според данни от финансовите отчети на политическите партии, партията на Додик Съюз на независимите социалдемократи (СНСД) е получила малко повече от два милиона конвертируеми марки (около един милион евро) от бюджета на всички нива през миналата година.
Според Дейтънското мирно споразумение, сложило край на междуетническата войната в Босна (1992-1995 година), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина, където живеят предимно босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, а двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Спазването на споразумението се следи от върховен представител на международната общност.
Додик предизвика най-голямата политическа криза в Босна от края на войната, след като през февруари беше осъден на една година затвор и му беше забранено да се занимава с политика в продължение на шест години заради неспазване на решенията на върховния представител на международната общност в Босна Кристиан Шмит, отбелязват медиите.
Миналия месец съдът на Босна и Херцеговина поиска издаването на международна заповед за арест за Додик, след като той пътува в чужбина, Интерпол обаче отхвърли искането за „червена бюлетина“, припомня Ройтерс.
Додик е известен с проруските си и сепаратистки позиции. Парламентът на Република Сръбска прие, а Додик подписа указ за приемане на закони, които забраняват дейността в Република Сръбска на съдебната система и полиция на Босна и Херцеговина, но Конституционният съд на Босна замрази действието на тези закони.
Президентът на Република Сръбска е в списъка със санкционираните лица на САЩ и Великобритания за нарушаване на Дейтънското споразумение.
/ВН/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина