site.btaКои са новите и старите лица в битката за депутатско място в албанския парламент?


Албания официално е в предизборна кампания преди парламентарния вот на 11 май.
Бюлетината за парламентарния вот включва 11 партии и коалиции, като за 140-местния парламент на Албания ще се борят общо 2046 кандидати, разпределени в 12-те окръга на страната.
Според нова изборна формула всяка партия участва на изборите със 186 кандидати за депутати, разделени в затворени листи (подредени от партията) с по 46 души и отворени листи (където се гласува с преференции) с по 140 души.
Освен "големите играчи" – управляващата Социалистическа партия (СП/PS) на премиера Еди Рама и коалицията около основната опозиционна партия в страната, Демократическата партия (ДП/PD) на бившия премиер и президент на страната Сали Бериша – в надпреварата за депутатско място ще се включат и по-малки политически субекти, ръководени от нови лица и вече познати политици.
НОВИ ПАРТИИ И КОАЛИЦИИ
За първи път на парламентарните избори в Албания ще участва гражданското движение "Албания става" (Lëvizja “Shqipëria Bëhet”) на Адриатик Ляпай, което влезе в коалиция с центристката Инициатива "Преплитане" (Nisma Thurje) на Ендрит Шабани. Социологическо проучване в последния ден преди началото на предизборната кампания подрежда коалицията Инициатива "Албания става" (ИАС/NSHB) на трето място след партиите на Рама и Бериша.
Съвсем новото движение "Албания става" за първи път ще бъде подложено на тест пред избирателите, отбелязва информационният портал "Шчиптаря". Лидерът му Адриатик Ляпай е 36-годишен адвокат и активист.
Лявото Движение "Заедно" (ДЗ/LB) на Арлинд Чори се явява за втори път на избори в страната след местните избори на 14 май 2023 г.
Тогава, за изненада на много политически наблюдатели, 43-годишният педагог Чори спечели 14 хиляди гласа в Тирана с "почти невидима кампания в традиционните медии", отбелязва "Шчиптаря". Реториката му, която върви към крайно лява, е това, което позволи на движението да се открои.
Според информация на официалния сайт на движението се посочва, че партията е основана през 2022 г. по инициатива на лявата "Политическа организация" (Organizata Politike), която действа в Албания от 2011 г.
НОВИ СРЕЩУ СТАРИ ДЕМОКРАТИ
Освен Ляпай и Чори, които ръководят две движения срещу "старите" играчи, в борбата за място в парламента влизат и три политически формации на лица, които се стремят към повторно утвърждаване в парламента, пише още "Шчиптаря". Това, което ги обединява, е общият произход – Демократическата партия на Албания и прекъсването на отношенията им с лидера ѝ Сали Бериша.
Партията преживя вътрешна криза заради разделянето си на фракции, което от своя страна доведе до нисък резултат на местните избори през 2023 г. Край на тази криза в основната опозиционна партия беше сложен в средата на миналата година, когато неин легитимен председател отново стана Сали Бериша. Впоследствие бивши лидери на ДП основаха свои партии, с които ще участват на парламентарните избори на 11 май.
Бившият председател на партията Люлзим Баша, който загуби съдебното дело за логото и печата на партията срещу Бериша, създаде партия – Евроатлантическата коалиция (ЕАК/KEA), която по-рано се наричаше Партията на демократите евроатлантици (Partia e Demokratëve Euroatlantikë), и сложи начело на нея свое доверено лице - Ендри Хаса, отбелязва порталът.
Енкелейд Алибеай, който подаде оставка от ръководния пост на партията заради ниския резултат на ДП през 2023 г., основа нова партия ("Надясно 1912"/Djathtas 1912) и ще се яви на изборите през май заедно с дясноцентристката партия „Движение за национално развитие“ (LZHK) на Дашамир Шехи. Коалицията Алибеай – Шехи фигурира в бюлетината под името "Надясно за развитие" (НзР/DZH).
Отново от редиците на Демократическата партия е и 47-годишният бизнесмен Агрон Шехай, лидер на Партия "Възможност" (ПВ/PM). Бившият член на ДП беше доведен в политиката от Люлзим Баша и не остана в партията, когато начело застана отново Сали Бериша, а създаде своя партия.
ДРУГИ ПОЛИТИЧЕСКИ СУБЕКТИ
За места в парламента на Албания се бори и Социалдемократическата партия (СДП/PSD) на Албания на Том Доши. Доши, обявен за персона нон грата в САЩ, към момента разполага с трима депутати в албанския парламент и през този мандат гласуваше в подкрепа на политиките на премиера Еди Рама, пише "Шчиптаря". Партията му е от редките случаи, които не са обхванати в социологическите проучвания, затова прогнозите за подкрепата към нея остават неясни.
В бюлетината за парламентарния вот има още три партии – Движение "Отечество" (ДО/Lëvizja Atdheu, LA) на Крешник Османи, Партия "Албански национален алианс" (АНА/Partia Aleanca Kombëtare Shqiptare, AKSH) на Елена Коцачи и Алианс "Нова демокрация" (АНД/Aleanca Demokracia e Re, ADR) на Едмонд Стойку.
Прагът за влизане в албанския парламент е 1 процент от гласовете на партията на национално ниво. Той беше свален от 3 процента при измененията и допълненията към Изборния кодекс на Албания през юли 2024 г.
При тези промени в Изборния кодекс на страната беше въведен и вотът на албанците в чужбина, като парламентарните избори в страната през май са първите, на които албанците, които живеят извън Албания, ще могат да гласуват.
Според информация на Албанското радио и телевизия общият брой албански граждани с право на глас на територията на страната и извън нея е над 3,7 милиона.
/ПК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина