site.btaМежду 10 419 и 12 770 кафяви мечки се намират в Румъния при оптимален брой 4000, съобщи министърът на околната среда Мирча Фекет


Между 10 419 и 12 770 кафяви мечки се намират в Румъния при оптимален брой 4000, става ясно от изказване на министъра на околната среда, водите и горите Мирча Фекет, изпратено и до редакцията на БТА.
„Има голяма разлика между двете цифри. Разбира се, ние няма да предприемем мерки за намаляване на популацията на кафявата мечка за една нощ, интересуваме се от природозащитния статут на вида, но сме също толкова заинтересовани, а дори и повече, от безопасността на гражданите“, казва Фекет, като се позовава на предварителни резултати за популацията на кафява мечка в Румъния.
Той информира, че ще предложи промяна в законодателството и по специално наредба 81, за да могат представителите на местната власт да действат незабавно, ако ситуацията го налага.
“Днес кметът, преди да вземе решение, което наистина да защити населението, първо е длъжен да прогони мечката, след това да се опита да я премести, след което има право по закон да я отстреля. Ще предложа отпадане на поетапната намеса, ще оставя свободата на представителите на местната власт, кметовете, да вземат решение, което смятат за правилно спрямо ситуацията, пред която са изправени, в съответното населено място“, обяснява министърът на околната среда.
Мирча Фекет коментира, че ще улесни целия този процес на функциониране, защото, по думите му, днес и при такава интервенция, в която всяка секунда е от значение, са необходими подписи на хартия, както и преди 100 години.
„Вярвам, че през 2025 г. можем да вземаме по-бързи решения, използвайки телефони, групи в WhatsApp или други комуникационни приложения, използвайки SMS, използвайки всеки друг инструмент, който позволява бързо, ефективно вземане на решения. Нищо не може да бъде по-важно от човешкия живот“, категоричен е Фекет.
В Румъния живее най-голямата популация от кафяви мечки в ЕС. В редица планински и горски райони на страната все по-често се случват инциденти и местното население от години настоява за решение на проблема. През 2021 г. румънското правителство прие спешна наредба, която регламентира начините за намеса в ситуации, при които мечки достигат района на населени места. Отстрел се предвижда, само ако има опасност за хората и тяхното имущество. През юли 2024 г., след смъртоносно нападение на мечка в национален парк в Румъния, парламентът прие допълнителни мерки, които разшириха квотата за ловуване.
/ВН/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина