site.btaДрагош Спрънчана, един от двамата специални емисари, назначени от румънския премиер, обясни ролята, която играе в отношенията със САЩ


Драгош Спрънчана, един от двамата специални емисари, назначени от румънския премиер Марчел Чолаку, обясни ролята, която играе в отношенията със Съединените щати, а именно да улесни комуникацията на румънските власти с новата администрация на американския президент Доналд Тръмп.
“Не съм пратеник на г-н Чолаку, а на Румъния", каза той в предаването "Брифинг" на телевизия Диджи24. В ефир Спрънчана коментира, че румънската общественост и политиците не разбират какво означава лобиране в Америка.
„В Съединените щати политиката работи по лобистка система и точно това прави един емисар. Той отваря врати, води преговори, представя Румъния в по-положителен образ, заедно се опитваме да накараме американските политици и тези в администрацията на Тръмп, които току-що бяха назначени, да разберат, че Румъния е приятел и стратегически партньор и никога няма да се противопостави на Съединените щати. Това е работата на емисаря в сегашната ситуация", обясни той.
Спрънчана уточни, че няма издаден официален мандат, а е бил помолен само да посредничи при определени дискусии, да отвори определени канали за комуникация.
“Няма писмен документ, нямам указания от румънското правителство", каза той и допълни, че не получава пари от Румъния и че не е служител на румънското правителство. “Направих го от добра воля и защото обичам страната си”, допълни Драгош Спрънчана.
Той коментира актуалната ситуация с войната в Украйна и изрази мнение в ефир, че френският президент Еманюел Макрон иска войната да продължи.
„Не съм фен на президента Макрон и мисля, че 99 процента от републиканците в САЩ не са. Смятам, че ценностите на Европейския съюз са напълно различни от това, което г-н Макрон се опитва да прави сега. Съединените щати много искат да спрат войната в Украйна. Г-н Макрон иска да продължи тази война в Украйна“, отбеляза емисарят.
Попитан каква позиция ще изрази в разговорите с републиканските лидери в САЩ, той отговори: „Американската администрация трябва да разбере и игнорира малко посланията на Румъния, проукраински и профренски, защото имаме временен президент, който няма да има значение след месец или месец и половина.“
По думите му връзките със САЩ трябва да бъдат възобновени, след като Румъния има нов държавен глава.
"Трябва да изчакаме да имаме нов президент. Трябва да изчакаме да имаме стабилна администрация в Румъния и да възобновим двустранната комуникация, икономическите, политическите и стратегическите връзки след тези избори", подчерта бизнесменът.
На 3 април румънският премиер Марчел Чолаку обяви, че е изпратил в САЩ двама румънски емисари, които да обсъдят премахването на визите с представители на администрацията на Доналд Тръмп. Той отказа да назове имената им. Единият от тях публично потвърди участието си, другият остава загадка. По информация на вестник "Адевърул” вторият е Лучиан Ромашкану, сега предложен за поста член на Европейската сметна палата от Румъния.
Румънските медии информират, че Драгош Спрънчана е на 45 години, родом от Констанца, където е завършил Факултета по финансов мениджмънт и счетоводство. Емигрира в САЩ през 2002 г., където първата му работа е като охранител в туристически курорт. В момента ръководи "Голдкоуст Лоджистикс Груп" (GoldCoast Logistics Group), която управлява шест компании в областта на транспорта, със седалища в Илинойс, Аризона и Флорида, както и офиси в Констанца, Бая Маре и Кишинев. Компанията има над 350 служители и оборот от 60 милиона долара.
Според някои политически източници, цитирани от сайта ХотНюз, Спрънчана е бил един от спонсорите на президентската кампания на Доналд Тръмп през 2024 г. Румънецът е член на Републиканската партия.
Решението на Марчел Чолаку да изпрати двама емисари в САЩ предизвика сериозни критики сред политиците. Остро реагира бившият румънски президент Траян Бъсеску, който изрази мнение в ефира на телевизия B1, че премиерът Марчел Чолаку е узурпирал правомощията на временния президент на страната Илие Боложан.
“Отношенията с други държави са работа на президента на страната, следователно посланиците се изпращат от президента, а не от министър-председателя”, коментира Бъсеску. По думите му всички посолства в Букурещ вече са съобщили в съответните държави, че премиерът не използва Министерството на външните работи, не използва и посланика на Румъния в САЩ, а “господин, който има около хиляда камиона и няма дипломатически опит”.
Бъсеску предупреждава, че решенията, взети от Чолаку, могат да навредят повече на Румъния.
С критика срещу премиера излезе и кандидатът за президент и лидер на опозиционната партия “Съюз за спасение на Румъния” Елена Ласкони. От официалния си профил в социалната мрежа Фейсбук тя поиска от Марчел Чолаку да изясни изявленията, направени от Драгош Спрънчана относно отношенията със САЩ, ЕС и подкрепата за Украйна, подчертавайки, че ако изявленията на бизнесмена представляват позицията на изпълнителната власт, неговата оставка е „необходимост“.
/С-АМ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина