site.btaАджерпрес: Изложба, посветена на депортирането на етнически германци от Румъния в лагерите за принудителен труд в СССР, се открива в Гьоте институт
Изложба, посветена на отбелязването на 80 години от депортирането на етнически германци от Румъния в лагерите за принудителен труд в СССР, която също така показва документи от архивите на Националния съвет за изследване на архивите на Секуритате (CNSAS), беше открита в петък в Гьоте институт в Букурещ, предаде Аджерпрес специално за БТА.
„Изложбата е първата в календара на CNSAS за отдаване на почит към депортираните, мобилизирани за възстановяването на Съветския съюз. 80 години е кръгло число, което не лекува и не ни позволява да забравим. Документите са част от архивния ресурс на CNSAS (...) и са структурирани по общи теми, от момента на издаване на заповедите, статистика за броя на хората във всяко населено място, хитрости, към които етническите германци прибягват по това време в опит да избягат от депортацията, и не на последно място писма от лагерите“, каза при откриването на изложбата членът на колегията на CNSAS Лаура Корня.
Изложбата под надслов „Да не се забравя... 80 години от депортирането на етническите германци от Румъния“ е отворена за безплатни посещения до следващия петък в букурещкия Гьоте институт.
Според члена на колегията на CNSAS Джермина Нагъц указът от 1945 г., нареждащ депортирането на огромна общност от етнически германци за работа по възстановяването на СССР, представлява „акт на нарушаване на човешките права“, „злоупотреба“ с дългосрочни последици в историята на Румъния.
Германската общност по това време е била „солидна“, „перфектно интегрирана“ и е с „изключителен принос“ в историята на нашата страна, обясни Нагъц.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text