site.btaВейпингът в съседните държави - какво казва законът
Турция
Турция е една от държавите в света, в които законите за тютюнопушене и вейпинг са най-строги. Пушенето, включително на електронни цигари, е забранено на повечето обществени места, включително барове и ресторанти, учебни заведения, закрити работни места, болници, както и в частния и обществения транспорт.
Въпреки че вейпингът не е незаконен в Турция, купуването или разпространението на електронни цигари е незаконно.
В страната е въведена забрана за продажбата и вноса на електронни цигари и свързаните с тях продукти, а при влизане в Турция е позволено внасянето на ограничено количество, предназначено единствено за лична употреба.
Забраната за по-голям внос обхваща всички видове продукти, използвани за електронно пушене, включително устройства за електронни цигари, аксесоари, резервни части и разтвори. Тя се прилага и по отношение на продуктите на базата на нагряване на тютюна, електронни наргилета и пр., независимо от съдържанието на никотин, информират турски медии.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, благочестив мюсюлманин, известен с неприязънта си към алкохола и цигарите, заяви преди няколко години, че въпреки инвеститорския интерес никога няма да позволи на компаниите за електронни цигари да произвеждат продуктите си в Турция и тютюневият бизнес да "забогатява, като трови" хората, предаде Ройтерс.
Сърбия
В Сърбия електронните цигари, вейповете, тютюневите пакетчета като правна регулация са приравнени към тютюневите изделия. Това става с изменения на Закона за тютюна, влезли в сила през ноември 2023 година.
Местното законодателство не възприема електронните цигари като по-безвредна алтернатива на класическите тютюневи изделия, а ги третира като сродно изделие, така че е забранена и продажбата им на лица под 18 години, отбелязва в. “Политика” по повод влизането в сила на измененията.
Освен това т.нар. вейп течности, бази за течности и еднократни електронни цигари не могат да се пазаруват от онлайн магазини или в социалните мрежи, без значение дали клиентът е пълнолетен или не. Ограничението не важи, ако се купува самото устройство за електронна цигара, резервни части за него и батерии.
Съответното етикетиране и здравните предупреждения важат и за продуктите, сродни на тютюневите изделия.
От тази година максималното количество никотин трябва да бъде ограничено до два процента, а максималният обем течност в електронните цигари за еднократна употреба трябва бъде два милилитра. Старият асортимент ще може да се внася и продава малко повече от година, допълва в. “Политика“.
Според Института за обществено здраве на Сърбия "Д-р Милан Йованович Батут" всеки пети ученик в основно училище в Сърбия казва, че е пробвал поне веднъж вейп, информира сръбската редакция на телевизия Ен1.
За продавачите, които не поискат документ и продадат на непълнолетен вейп или електронна цигара е предвидена глоба от 50 000 динара (около 427 евро).
По думите на доктор Сърмена Кръстев, бивша ръководителка на Републиканската комисия за контрол на тютюна в Сърбия, изследване на комисията сочи, че децата между 13 и 15 години в над 83 процента от случаите могат да си купят цигари и никой нищо не ги пита.
Румъния
През февруари 2024 г. румънският парламент прие закон, който забранява продажбата на лица под 18 години на всички видове електронни цигари и вейпинг устройства - със или без никотин.
Нормативният акт обхваща всички категории продукти, които съдържат тютюн, както и електронни цигари, пълнители за презареждане на електронни цигари и електронни устройства за нагряване на тютюн, а също и продуктите със заместители на тютюн, предназначени за вдишване без горене, както и пакетчетата с никотин за орална употреба.
Законът също така забранява продажбата на подобни продукти чрез автомати, а продавачите могат да изискват документ за самоличност от клиентите с цел проверка на възрастта. В случаите, когато тези продукти се продават чрез доставка с куриер, колетът трябва да носи следното обозначение: "Внимание! Този пакет съдържа продукти от тютюн и/или продукти, които съдържат никотин. Да се провери възрастта на клиента". Също така се забранява доставката на подобни продукти и устройства чрез куриерски услуги от типа Easybox/Locker.
Новият регламент влезе в сила в края на март миналата година, след като законът беше обнародван от президента Клаус Йоханис. Санкциите за нарушението му варират между 100-500 леи (39-196 лева) за физическите лица и до 100 000 леи (39 319 лева) за юридическите лица в зависимост от тежестта на деянието. При многократно нарушение фирмите рискуват дейността им да бъде спряна.
Законът също така забранява използването на електронни цигари или вейпинг устройства в закрити обществени пространства като офиси, средства за обществен транспорт, учебни и здравни заведения и детски площадки (на открито и закрито). В първоначалния си вариант нормативният акт не се отнасяше за ресторантите, баровете и кафенетата, но през април бяха внесени изменения, с които пушенето на електронни цигари и вейпинг устройства е забранено и в заведенията. Нарушението се наказва с глоба до 15 000 леи (5897 лева) или прекратяване на дейността.
Същевременно Румъния забрани през юни 2024 г. откритата реклама в радио и телевизионни програми на продукти от тютюн, електронни цигари, включително тип вейп, продукти, предназначени за вдишване без горене от заместители на тютюн, електронни устройства за нагряване на тютюн, както и никотинови пакетчета за орална употреба. Забранена е рекламата на подобни продукти в помещенията на учебни и здравни заведения, както на разстояние до 200 метра от тях.
Гърция
Гърция в общи линии има сходни регулации на вейп продуктите с останалите страни от ЕС, без да има особени допълнителни рестрикции. Поради сравнително скорошното навлизане на този тип продукти регулацията им се съдържа в поредица нормативни актове, приети през последното десетилетие.
Продажбата им е забранена на лица на възраст под 18 години, а употребата им – забранена в закрити обществени пространства, както и в рамките на детски площадки, училища и други места, където обичайно се събират деца. Течностите за вейпинг, съдържащи тютюн, трябва да отговарят на европейската Директива за тютюневите изделия (TPD), която ограничава съдържанието на никотин в течностите и регламентира вместимостта на пълнителите.
Гръцкото законодателство забранява и течностите за електронни цигари с психотропни вещества, включително производни на канабиса. През миналата година бяха забранени течностите с хексахидроканабинол (HHC) заради риска от развитие на зависимост. В продажба остават течности, съдържащи канабидиол (CBD), който не е в списъка на психотропните субстанции.
Проучване, проведено през 2023 г. и публикувано в медицинския сайт „Ятронет“, показва, че употребата на електронни цигари сред непълнолетните в Гърция се увеличава, особено сред момичетата. Затова гръцкото правителство обмисля приемането на законодателни промени, които да увеличат санкциите за продажбата на подобни продукти на лица под 18 години.
Република Северна Македония
Относително по-свободен режим прилага Северна Македония, където с решение на правителството от 2021 г. пушенето на електронни цигари е позволено в закрити помещения с мотив, че няма дим и изгаряне. Според закона за защита от пушенето от 2018 г. е забранено тютюнопушенето в закрити обществени пространства.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text