site.btaАли Ахмети смята, че разглеждането на инициативите за конституционност на Закона за езиците е предоговаряне на Охридския рамков договор
Охридският рамков договор е "мирен договор, който не може да бъде поставен под въпрос или предоговарян, най-малко от орган, който няма нито правомощията, нито легитимността да го направи", се казва в съобщение на най-голямата албанска партия в Северна Македония ДСИ от партийно събрание на партията в Гостивар вчера, на което е говорил председателят на ДСИ Али Ахмети.
„Законът за употреба на езиците, който е част от Охридския договор, гарантира равни права на всички граждани и представлява изключително постижение за мултиетническото съжителство в (Северна) Македония. Решението (на Конституционния съд) да започне дебат за него е равносилно на опит за анулиране на мирното споразумение и създаване на непредсказуемост за бъдещето“, цитират думите на Ахмети в съобщението медиите в страната.
Али Ахмети е подчертал, че Охридският рамков договор е ненарушим и всеки опит за нарушаването му ще срещне силна съпротива от страна на албанците и ДСИ. Той призова всички политически субекти, гражданското общество и гражданите да се мобилизират за защитата на това историческо постижение и да не позволяват да бъдат застрашени предимствата на мира и стабилността, пише в съобщението на ДСИ.
В интервю за ТВ 21 председателят на Конституционния съд Дарко Костадиновски посочи, че напрежението, което политическите партии създават, около разглеждането на инициативите, свързани с конституционността на Закона за езиците, както и „етническо гласуване, моноетническо вземане на решения и изпълнение на политически решения”, са лъжи, опасни за обществото в Северна Македония. Костадиновски отхвърли всички опити решенията на Конституционния съд да се квалифицират като политически и етнически, защото те по думите му са единствено конституционно-правни.
На заседанието си в сряда Конституционният съд на Северна Македония реши да бъде проведена подготвително заседание, на което да бъдат изслушани вносителите на инициативите, свързани със Закона за употреба на езиците, международни експерти и представители на Венецианската комисия.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text