site.btaАлбанският премиер за дебата за албанския език в Република Северна Македония: Това не е въпрос на Конституционния съд и на законите
Албанският премиер Еди Рама коментира дебата за албанския език в Република Северна Македония, съобщи албанският информационен портал „Шчиптаря“. Рама коментира въпроса по време на събитие в Тирана, посветено на албанския политик от Република Северна Македония Арбен Джафери и организирано от фондация на негово име.
Като използва думите на Арбен Джафери, албанският премиер каза че албанският език не е въпрос на закони, а материя, която е обединила два народа в Република Северна Македония.
Според Рама като такава материя албанският език не може да се вкарва в юридически лабиринти, които принадлежат на миналото.
„В необясним контекст за мен (въпросът за албанския език) е в Конституционния съд в Северна Македония. (…) мисля, че това, което албанският е спечелил като право на гражданственост в Северна Македония, не е въпрос на Конституционния съд, не е въпрос на законите или временната воля на политическите партии. Казвам временна, защото политическите партии се избират веднъж на четири години и веднъж са на една страна, друг път – на друга, но албанският език в Северна Македония е въпрос на материята, която е помогнала по изключителен начин не само да държи заедно Северна Македония, но и да храни дух и начин на виждане на съжителството между двата държавотворни народа в Северна Македония, македонците и албанците“, каза Рама на вчерашното събитие.
Думите на Рама дойдоха ден преди Законът за използване на езиците в Република Северна Македония да бъде разгледан на заседание на Конституционния съд в Скопие днес. Заседанието обаче беше отложено днес, без да се посочва датата, за която е насрочено.
Решението за разглеждането на конституционността на закона за използване на езиците предизвика силни политически реакции, отбелязва „Шчиптаря“. С този закон държавните институции в Република Северна Македония се задължават да позволят официалното използване на езиците, които се говорят от поне 20 процента от гражданите в страната. Това включва албанския език, който се посочва като език на една значителна част от населението в страната и е споменат в първия член на този закон. Според закона етническите албанци в Република Северна Македония имат правото да използват албанския език във всички държавни институции на страната, както и официалните документи могат да бъдат на двата езика (конституционния език в държавата и албански).
Законът е свързана с правото за използване на езиците в публичното пространство – основно право по конституция, което албанците в страната са постигнали с големи усилия, пише още „Шчиптаря“. Това право е санкционирано от Охридското споразумение със специален закон. Отмяната на закона би засегнала официалния статут на албанския език на ниво държава, а албанците биха изгубили някои гарантирани към момента права като използването на албанския език в публичната администрация, държавната документация и други официални институции.
Законът за използването на езиците беше приет през 2019 г. и направи албанския език втори официален език в зоните в страната, където живеят значителен брой етнически албанци, отбелязва Асошиейтед прес. Той е изправен пред множество правни предизвикателства по отношение на неговата конституционност, като някои от тях са фокусирани върху конкретни членове, а други засягат целия закон.
Служители на съда казаха, че отлагането на разглеждането на закона в съда ще позволи допълнителни обсъждания и принос от чуждестранни експерти и може да отнеме до три месеца.
Етническите албанци съставляват относително една четвърт от 2-милионното население на Република Северна Македония, отбелязва още агенцията.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text