site.btaКонституционният съд на Румъния получи четири искания за отмяна на резултатите от първия тур на президентските избори
![Конституционният съд на Румъния получи четири искания за отмяна на резултатите от първия тур на президентските избори](/upload/10335182/4a334399469041dfb76c99912e4d2625--1--65c8263e4fa845a196e3d89d191eeca3.jpg?l=1000)
![Конституционният съд на Румъния получи четири искания за отмяна на резултатите от първия тур на президентските избори](/upload/10335182/4a334399469041dfb76c99912e4d2625--1--65c8263e4fa845a196e3d89d191eeca3.jpg?l=1000&original=)
Конституционният съд на Румъния получи четири искания за отмяна на резултатите от първия тур на президентските избори, предава Аджерпрес. Националното училище за политически и административни изследвания, Националният институт за изследване на тоталитаризма, изданието “Европейски път” (Calea Europeana) и независимият кандидат за президент и настоящ евродепутат Кристиан Терхеш са подали уведомления в тази връзка.
Националното училище за политически и административни изследвания ще сезира още днес Конституционния съд, съобщи ректорът му Ремус Прикопие. Той и колегите му настояват магистратите да обявят за недействителен първия тур на президентските избори.
Справка на БТА показа, че учебното заведение участва в проект с Румънско-българския център (BROD) на Европейската обсерватория за цифрови медии, част от Системата за бързо реагиране, която наблюдава румънското онлайн пространство и е установило няколко дезинформационни тактики като нарушаване на изборния закон, немаркирано политическо съдържание, включително чрез инфлуенсъри, и има подозрения за съгласувано "неавтентично поведение".
„Руската федерация е планирала държавен преврат, маскиран с очевидно демократични механизми, но коварно манипулиращ изборния процес. За щастие това не успя. Сега, при тези условия, отговорността на Конституционния съд е огромна: той трябва да извади от бюлетините този, който трябваше да бъде облагодетелстван от този заговор, а прокуратурата да разшири разследванията”, пише Прикопие в изявление, публикувано на официалната страница на учебното заведение.
Според него Румъния се намира в ситуация на държавен преврат, който Руската федерация готви отдавна и който ще се случи на изборния ден.
„След разсекретената вчера информация има нови данни, нови документи и в тяхната светлина поисках Конституционният съд да преразгледа решението, с което предишното ми искане за касиране на президентските избори беше отхвърлено като неоснователно“, заяви междувременно за G4Media Кристиан Терхеш, който за втори път подава жалба с искане за анулиране на първия кръг на президентските избори.
Междувременно председателят на Постоянния изборен орган (ПИО) на Румъния Тони Гребла заяви за телевизия Антена3, че след като Конституционният съд е потвърдил резултатите от първия тур, решението на съда не подлежи на обжалване и вече няма възможност поради надвишаване на сроковете да се оспорват резултатите. Той обясни, че след втория тур "има определени лица, субекти, които могат да сезират Конституционния съд и евентуално да поискат анулиране на бюлетината или кандидата".
В сряда вечерта румънският президент Клаус Йоханис разсекрети информация, представени от тайните служби на последното заседание на Върховния съвет за отбрана. Тя показва, че е имало "кибератаки, целящи да повлияят на коректността на изборния процес".
По-рано през седмицата, в понеделник, Конституционният съд потвърди резултата от първия тур на президентските избори в Румъния. Това се случи, след като съдът поиска от Централното избирателно бюро повторно преброяване на гласовете от първия кръг на президентските избори. То дойде след две отделни жалби с искане за анулиране на вота, подадени в Конституционния съд от двама кандидати, участвали в първия кръг на изборите.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text