site.btaФЕНА: Младите хора в Югоизточна Европа са недоверчиви към демокрацията, склонни към авторитарни практики, според изследване, представено в Сараево
Младежите в Югоизточна Европа демонстрират значително недоверие към демокрацията, което показва забележителна склонност към авторитарни практики, както беше подчертано днес по време на представянето на два важни доклада: Регионалното изследване на младежта в Югоизточна Европа за 2024 г. и Доклада за младежта в Босна и Херцеговина, като и двата разглеждат нагласите, мненията и позициите на младите хора. Това предаде за БТА босненската агенция ФЕНА.
Изследването на младежта в за Югоизточна Европа през 2024 г. е сравнителен регионален доклад, основаващ се на данни от 12 държави в региона и предоставящ цялостен преглед на перспективите на младежта в Югоизточна Европа. Докладът се изготвя е от фондация „Фридрих Еберт“ за Босна и Херцеговина и „Диалог Югоизточна Европа“ в сътрудничество с Факултета по политически науки на университета в Сараево.
Регионалният координатор Ема-Джейна Смоло-Зукан отбеляза, че подобно изследване е проведено през 2015 г. и след това отново през 2018 г.
„Вярваме, че младите присъстват като тема, но не ги включваме достатъчно във вземането на решения. С това целим да добавим ново измерение към разбирането на нуждите и мненията на младите хора“, подчерта тя.
Тя допълни, че проучването е обхванало извадка от близо 9000 млади хора в 12 страни от Югоизточна Европа и докладът представя вижданията им за политиката, политическите ценности, ежедневието, страховете, тревогите, стремежите за миграция и много други.
Професор Ясмин Хасанович, главният автор на Изследването за младежта в Югоизточна Европа, каза, че е трудно да се обобщи и да се намери универсален параметър, който обединява всички тези млади хора, тъй като те идват от различни политически, социални, културни и религиозни среди.
„Ако можем да идентифицираме един параметър, общ за всички тези млади хора, дори тези в ЕС и тези извън него, това биха били въпроси от екзистенциално естество, а именно социално-икономически проблеми, които са аспектът, който най-много притеснява младежите в този регион“, посочи той.
Като тревожна тенденция Хасанович отбелязва подчертаната тенденция на недоверие в демокрацията в сравнение с проучването от 2018 г.
„Това предполага значителна склонност към авторитарни практики. Това може да послужи като коректив на съществуващата демокрация, ако знаем как да оползотворим този потенциал, а не да го оставим на крайната десница“, каза той.
Той подчерта и интересна тенденция на насочване на младите хора към онлайн активизъм.
„Ако не гласуват или не участват в политиката, фокусът им се измества към онлайн активизма, което е много проблематично, защото онлайн активизмът всъщност не решава нищо. Мислите, че имате пространство, където сте свободни, но в действителност то е силно цензурирано, както се вижда от пропалестинското съдържание“, отбеляза Хасанович.
Професор Амер Осмич, главният автор на изследването за младежта в Босна и Херцеговина, каза, че младите хора в Босна и Херцеговина са склонни към скептицизъм по отношение на социалната система, като се започне от образованието, здравеопазването и възприятията за сигурност.
„Проучването показва, че младите хора прекарват много време предимно в социалните мрежи като източник на информация. Те са много незаинтересовани от политиката, възприемат я като много негативен аспект, свързан с корупция, и искат да стоят възможно най-далече от подобни процеси“, каза той.
Когато се занимават с политика, добави той, това е най-вече за решаване на личен проблем като например работа.
Той също така подчерта, че младите хора изразяват силно желание да напуснат Босна и Херцеговина, но не са отворени за приемане на мигранти, независимо дали са икономически, социални или политически.
„Те очакват гостоприемство, но не са гостоприемни в това отношение. Младежта в Босна и Херцеговина остава доста консервативна, както по отношение на политически възгледи, така и в отношението си към другите и към онези, които са различни“, заключи Осмич.
(Новина, избрана от босненската агенция ФЕНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text