site.btaВ Северна Македония се заговори за предсрочни избори
В Република Северна Македония се заговори за предсрочни избори. Темата започна от края на миналата седмица, когато в парламента премиерът на страната Християн Мицкоски отговаряше на депутатски въпрос от председателя на опозиционната СДСМ Венко Филипче.
От парламентарната трибуна Филипче припомни думи от интервю на Мицкоски преди изборите, че ако някога трябва да произнесе новото име на държавата - Северна Македония, ще върне мандата.
„Хайде, премиере, сега е шансът да върнете мандата в парламента. Вместо това, вие и вашите функционери сте започнали да използвате конституционното име (на държавата), а някои с гордост го произнасят. С това показахте, че вашата политика няма гръбнак”, заяви Венко Филипче.
„Ако искате да ходите на избори - да се проверим. Заедно с местните (избори, през есента на следващата година), можем да отидем (и на парламентарни). Ако искате, още сега можем да се договорим. Но да не се удавите в дълбокото”, реагира Мицкоски.
Ден по-късно председателят на най-голямата албанска партия ДСИ Али Ахмети обяви по време на среща с граждани в Боговине, че приема идеята за предсрочни парламентарни избори, за които Мицкоски "трябва да се подготви добре". Ахмети каза, че от това дали ще има избори ще стане ясно дали Мицкоски си държи на думата или се опитва да изплаши опозицията.
Според Мицкоски обаче той е споменал изборите в отговор на въпрос на председателя на СДСМ, а ДСИ "трябва да се подготви за (да поеме) отговорност". За избори ВМРО-ДПМНЕ ще се подготви "когато му дойде времето“, реагира премиерът. В отговор на журналистически въпрос по време на инспекцията на строителството на магистрална отсечка край Прилеп ден по-късно, Мицкоски припомни, че на изборите, преди по-малко от шест месеца, правителството е получило "над 600 000 гласа" и планира да изпълни това, което е обещало в следващите четири години.
Темата за предсрочните избори обаче продължи да бъде актуална.
По време на поредната среща с граждани в Куманово снощи, Ахмети е заявил, че ако загуби изборите, ще се оттегли от политиката, съобщават местните медии.
На пресконференция вчера председателят на СДСМ също обяви готовност за предсрочни парламентарни избори. Според Филипче фактът, че Мицкоски е заговорил за предсрочни избори само няколко месеца след съставянето на правителството, е доказателство, че правителството не се справя добре.
„Нашето теренно проучване показва, че 65 процента от гражданите не са доволни от работата на правителството. Това означава, че двама от трима граждани не са доволни от икономическата политика, от спада на стандарта на живот, от нашия европейски път. Това е послание и че (коалиционните партньори на ВМРО-ДПМНЕ) ВЛЕН и ЗНАМ очевидно са маргинализирани”, заяви на пресконференция вчера Филипче.
Според председателя на СДСМ, партията, на която този месец предстои конгрес, ще се представи значително по-добре от това, което показа на изборите през май „във всеки следващ изборен цикъл”.
Вицепремиерът Изет Меджити, който е председател на партия Демократично движение - част от коалицията около ВМРО-ДПМНЕ, смята, "няма логика в организирането на предсрочни парламентарни избори", защото това правителство е стабилно и парламентарната подкрепа за него расте, като "скоро ще достигне мнозинство от 80 депутати", което е две трети от парламента.
„Не виждаме причина за (предсрочни) избори при положение, че правителството има почти две трети мнозинство. Няма нито едно разклащане на правителството, нито една криза, така че бъдещите местни избори да се проведат заедно с парламентарните”, каза в интервю за ТВ Телма и министърът по европейските въпроси Орхан Муртезани от ВЛЕН.
Северна Македония има нужда от предсрочни избори, смятат от своя страна от Алианс за албанците с председател Зиядин Села, които заедно с ДСИ участват в коалиция „Европейски фронт”. На изборите през май „Европейски фронт” получи повече гласове от ВЛЕН, но Християн Мицкоски ги отхвърли като възможен коалиционен партньор. От "Европейски фронт" нееднократно са заявявали, че според тях ВЛЕН не са легитимните представители на албанската общност във властта.
„Със съжаление наблюдаваме позицията на нелегитимната коалиция ВЛЕН, които се плашат от избори и като част от правителството са единствената политическа група, на която ситуацията изглежда нормална, докато всички останали (политически) субекти заявяват необходимостта от предсрочни парламентарни избори, заедно с местните”, заявиха в съобщение от Алианс за албанците.
Другият коалиционен партньор на ВМРО-ДПМНЕ - движението ЗНАМ, са готови за избори „ако мнозинството реши”. Това заяви в интервю по ТВ Алфа председателят на ЗНАМ и кмет на Куманово Максим Димитриевски. Според него на евентуални предсрочни избори СДСМ ще получи още по-малко депутати от тези, с които сега разполага в парламента на страната. Самият Димитриевски беше част от СДСМ, от които се отдели и направи своя партия.
Анализаторите в страната смятат, че трудно би могло да се предвиди дали в Северна Македония ще има предсрочни избори. За изданието "Фронтлайн" Петрит Сарацини от Института за медии и анализи казва, че е възможно темата да се използва от лидерите на политическите партии за поддържане на мобилизацията на партийните симпатизанти.
„Дали ще има парламентарни избори заедно с местните ще зависи до голяма степен от това дали управляващите ще успеят да запазят стабилността на коалицията си. През последните няколко месеца видяхме, че имаше и публични разногласия между тях по няколко въпроса, които бяха доста доминиращи в обществото, като този за „балансьора“, за албанската академия на науките, за закона за езиците”, казва Сарацини, според когото изглежда, че разногласията в управляващата коалиция са заглушени, но не са преодолени.
Парламентарни избори в Република Северна Македония се проведоха през май т.г. и бяха спечелени с убедителен резултат от ВМРО-ДПМНЕ, което състави правителство с коалицията ВЛЕН и движение ЗНАМ, а управлявалите страната в последните години СДСМ и ДСИ преминаха в опозиция.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text