site.btaАджерпрес: Олимпийски игри Париж 2024: Миражът на олимпийското злато по улиците на Париж
Специалният кореспондент на Аджерпрес Адриан Тоне съобщава: Миражът на златото е винаги актуален. А ако е олимпийско, привлича още повече. Това усетиха на собствен гръб румънските гребци, които взеха медалите си във Вер-сюр-Марн в центъра на Париж, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес
Гигантът Мариан Флориан Енаке, олимпийски шампион в двойки скул за мъже, бе нападнат на известния парижки булевард „Шанз-Елизе“ от всякакви хора, които искаха да се снимат с него. Сега той още повече прилича на спортиста, когото цени най-много - Кристиано Роналдо.
„Не мислех, че е възможно да бъда приет по такъв начин. Виждал съм нещо подобно само във футболни клипове с Кристиано Роналдо и феновете му. Буквално не можех да си проправя път. Много хора се бутаха в мен, за да ме поздравят, да се снимам с тях. Беше фантастично, беше специално изживяване. Не попадате на такива възможности всеки ден. Нямам любимо място в Париж, защото не съм се разхождал из Париж, не съм имал време. Париж е прекрасен като цяло, но най-красивото място за мен е пистата, езерото, Вер-сюр-Марн“, каза Енаке пред Аджерпрес.
Неговият колега от двойката скул Андрей Корня, на когото той обеща, че „ще свършат добра работа заедно“, каза, че той успява да види най-красивата част на Париж много добре, защото е около врата му, златният медал.
Румънското гребане спечели пет медала на Олимпиадата в Париж и може да се каже, че изпълни задачата си. Два златни медала донесоха Андрей Корня и Мариан Енаке в двойка скул за мъже и осморката с рулеви при жените (Мария Магдалена Русу, Роксана Ангел, Анкуца Боднар, Мария Лехачи, Адриана Адам, Амалия Береш, Йоана Вринчану, Симона Радиш , Виктория Стефания Петреану), а три сребърни медала бяха спечелени от Анкуца Боднар и Симона Радиш в двойка скул за жени, от Йоана Вринчану и Роксана Ангел в двойка скул за жени и от Джанина ван Гронинген и Йонела Козмиук в двойка скул за жени - лека категория.
На „Шанз-Елизе“ хората бяха нетърпеливи да се докоснат до медала. Трудно ли е? Приблизително колко голям е? Може ли и аз да го докосна? Това са естествени въпроси за човек, който гледа представяне само по телевизията и много рядко на спортна арена.
Йонела Козмиук спечели сребърен медал в двойка скул за жени - лека категория, заедно с Джанина ван Гронинген и каза, че ще се радва, ако може да повтори и в Румъния преживяването от Париж.
Йоана Вринчану и Роксана Ангел имат по два медала на вратовете си, златен на 8+1 и сребърен на двойка скул за жени. Те казаха, че са били поразени от емоцията, изпитана по улиците на Париж, несвикнали с вниманието на хората.
Срещнах Клаудия в Париж, румънка, живееща в село в Южна Франция, защото „е по-топло от тук“. Тя плати 240 евро за два билета, за да гледа финала на 1 август заедно с 12-годишната си дъщеря.
„Когато видях Симона Радиш, веднага си казах „Искам дъщеря ми да се занимава със същия спорт като нея“, каза Клаудия. Дъщеря й също тренира гребане.
От древни времена хората са привлечени от златото. В крайна сметка съществува и идеята за олимпийски медали, като най-желаният е този от най-благородния метал. И когато хората имат възможност да го докоснат, те се чувстват като шампиони за няколко секунди. Но идеята, която трябва да се върти отново и отново, е тази на Клаудия, която вече има „свое злато“, дори и то да не е превърнато в медал.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text