site.btaСловенските власти са дискриминирали протестиращи в периода 2020-2022 г. според доклад на „Амнести интернешънъл“
Отношението на словенските власти в периода 2020-2022 г. е било дискриминационно спрямо протестиращите според последния доклад на „Амнести интернешънъл“ (Amnesty International) за състоянието на правата на протестиращите в Европа, съобщи словенският сайт „24ур". Правителството в този период е ограничавало и забранявало протестите, а мирните демонстранти са били жертви на множество наказания и полицейско насилие.
Правото на протест, което включва право на мирно събиране и свобода на изразяване, е защитено от международното право, а в Словения е и конституционно защитено.
В доклада се отбелязва, че през периода 2020-2022 г. държавата е завела „абсурдно“ дело срещу придобилия известност активист Яша Йенул за плащане на над 40 000 евро разходи за полицейска защита на мирните протести, в които той участва. Споменава се и протестът за мир в Палестина на 21 май 2021 г., когато полицейски служители направиха етнически профил на участниците и глобяваха предимно чужденци.
„Амнести интернешънъл“ отбелязва, че ситуацията леко се е подобрила със смяната на правителството, но също така са регистрирани няколко случая през изминалата година, когато протестиращите в подкрепа на Палестина са били наказани. Посочва се, че в разглеждания период полицията е употребила многократно прекомерна сила, пребивала е протестиращи и ги е задържала в ареста без правно основание.
„Затова „Амнести Интернешънъл“ призовава словенското правителство да гарантира, че мирните протестиращи в Словения са защитени от наказания и тормоз, включително чрез приемане на промяна в закона за публичните събирания възможно най-скоро“, каза директорът на "Амнести интернешънъл" за Словения Наташа Посъл.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text