site.btaЛеко повишение на макроикономическото доверие и намаляване на инфлацията прогнозират анализатори в Румъния
По-високо макроикономическо доверие и по-ниска инфлация очакват анализаторите от румънската Си Еф Ей асоциация - румънският клон на световната асоциация на инвестиционните експерти Си Еф Ай Институт (CFA Institute). Това става ясно от прессъобщение на организацията, публикувано от Аджерпрес.
“Индикаторът за макроикономическо доверие на асоциацията се повиши леко през май с 0,3 пункта до стойност от 47,4 пункта, а повече от половината анализатори на асоциацията (53 процента) очакват намаляване на инфлацията през следващите 12 месеца, до 5,45 на сто”, се казва в разпространената информация.
По отношение на обменния курс евро/лея около 88 процента от участниците прогнозират обезценяване на леята през следващите 12 месеца, а останалите очакват стагнация. Така средната стойност на очакванията за следващите шест месеца е 5,0130 леи за едно евро, докато за 12 месеца средната стойност на очаквания курс е 5,0605 леи за едно евро.
„Май донесе възходяща корекция на бюджетния дефицит, очакван за тази година. Очакванията, както по отношение на нивото на инфлацията, така и на лихвените проценти отново навлязоха в низходяща тенденция. Но намаляването на нивото на инфлация към целта ще бъде бавно, основните рискът е фискалната политика“, обяснява Адриан Кодърлашу, вицепрезидент на румънската асоциация Си Еф Ай.
Посочените данни са от проучване, което се провежда ежемесечно от румънската асоциация CFA в продължение на повече от 12 години и представлява индикатор, чрез който организацията иска да определи количествено очакванията на финансовите анализатори по отношение на икономическата активност в Румъния за времеви хоризонт от една година.
През пролетта Националната банка на Румъния ревизира надолу до 4,7 на сто прогнозата си за инфлацията в края на тази година (от 4,8 процента, колкото бе прогнозата през ноември). Очакванията на банката са в края на 2025 г. инфлацията да достигне 3,5 процента, посочва Аджерпрес, като се позовава на данни, представени през февруари от управителя на Националната банка на Румъния Мугур Исъреску.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text