site.btaЗа 20 години Регионалната търговска камара на Нишавски административен окръг пряко е включила над 500 компании от България и Сърбия, каза Зоран Маркович от камарата
В рамките на 20 години участие в програми на ЕС, Регионалната търговска камара на Нишавски административен окръг пряко е включила над 500 компании от България и Сърбия. Повече от 2000 служители са участвали в различни дейности - изграждане на капацитет, мрежови и B2B срещи, кръгли маси, конференции, обучения, наставничество и други. Това обясни Зоран Маркович, представител на Регионалната търговска камара на Нишавски, Пиротски и Топлишки административни окръзи, по време на трансграничната конференция по проект "Европа на Балканите: Общо бъдеще" на БТА, която се провежда днес в Белград и Видин.
Ролята на Регионалната търговска камара е популяризиране на икономиката в страната и чужбина; представяне на интересите на членовете пред държавни органи и институции; представяне на интересите на икономиката в процеса на присъединяване на Сърбия към ЕС; предлагане на инициативи и организиране на обществени дебати за изменение и допълнение на законови и подзаконови нормативни актове.
Регионалната търговска камара на Нишавски административен окръг стартира през 2004 г., като в рамките на първата покана за предложения през 2007 г. по Трансграничната програма България-Сърбия реализира два проекта.
Целите са подобряване живота на гражданите, които живеят в граничния регион между България и Сърбия, чрез подкрепа, насърчаване и развитие на бизнеса. Програмата подкрепя и компании по индиректен начин.
Освен Трансграничната програма България-Сърбия, Регионалната търговска камара на Нишавски административен окръг също участва в различни програми, финансирани от ЕС.
В Сърбия в момента има повече от 100 000 регистрирани активни компании, като в региона на Ниш те са близо 4500.
Маркович цитира данни, според които през 2023 г. България е била на 15 място по външнотърговски обмен в област Ниш (2,3 процента), през 2022 г. на 18 място (1,9 процента), през 2021 г. на 17 място (2,1 процента), през 2020 г. на 17 място (2,2 процента). Външнотърговският обмен с България е на ниво приблизително 50-60 милиона евро на година.
Проектът "Европа на Балканите: Общо бъдеще" се изпълнява от БТА с подкрепата на Европейската комисия и надгражда вече осъществения проект "Европа в България: общо бъдеще". Сред целите на проекта са по-добро разбиране на ролята на политиката на сближаване с акцент върху Балканите, повишаване на осведомеността за проекти, финансирани от ЕС чрез кохезионната политика, насърчаване на открит диалог за резултатите от изпълнението ѝ на местно ниво, както и на гражданското участие по въпроси, свързани с политиката на сближаване.
Началото на поредицата от конференции по проекта бе дадено на 20 декември миналата година в София. До момента са осъществени пет трансгранични конференции – в Букурещ/Русе, в Одрин/Хасково, в Скопие/Кюстендил и в Босилеград, както и в Солун/Благоевград.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text