site.btaГордана Силяновска се срещна с ректорите на университетите в Република Северна Македония
Първата официална среща на новия президент на Република Северна Македония Гордана Силяновска е била с ректорите на държавните университети „Св. Кирил и Методий“ – Скопие, „Гоце Делчев“ – Щип, „Св. Климент Охридски“ – Битоля, Тетовски университет и „Майка Тереза“ – Скопие, става ясно от съобщение от кабинета на президента на страната.
Събеседниците обмениха мнения относно текущите реформи във висшето образование с цел адаптиране на висшите училища към световните тенденции и достигане на европейски критерии и стандарти.
На срещата Силяновска е подчертала, че като човек от академичната общност ще подкрепя насърчаването на научната и изследователска дейност, а „висшето образование е ключово за просперитета, развитието и прогреса на държавата и повишаването на неговото качество трябва да бъде основен приоритет”.
„Президентът Силяновска - Давкова посочи необходимостта държавните институции заедно с университетите да активизират усилията за по-пълно използване на ресурсите от механизмите на ЕС, предназначени за висшето образование и да използват възможността македонските студенти и академичен състав да имат повишено ниво на сътрудничество чрез проекти на програма Еразъм+ на Европейската комисия”, се казва в съобщението, в което не се споменава конституционното име на държавата.
Гордана Силяновска положи клетва като президент на Република Северна Македония вчера, като отказът й да произнесе конституционното име на държавата предизвика множество международни реакции.
В знак на протест посланикът на Гърция в Скопие София Филипиду напусна залата на парламента. Министерството на външните работи на Гърция определи поведението на Силяновска като открито нарушение на Преспанския договор, а председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен предупреди Република Северна Македония да спазва Преспанския договор. „Провокативното решение на новия президент на Северна Македония да наруши официалния текст на клетвата и да назове страната си с различно име представлява незаконна и недопустима инициатива. Акт, който нарушава Преспанския договор и самата конституция на държавата ѝ. (По този начин) обаче тя подкопава и бъдещето ѝ, както вече заявиха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел“, написа във Фейсбук профила си гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис, а говоритал на ЕК заяви, че ЕС очаква Скопие да прилага добросъвестно договорите със София и Атина.
По-рано днес Министерството на външните работи на Северна Македония днес също призова политиците в страната, „особено избраните държавни функционери”, да бъдат внимателни по отношение на спазване на договора от Преспа, конституционните разпоредби и всички международно поети от страната задължения.
От кабинета на Силяновска изпратиха позиция, според която клетвата е подписана с конституционното име на Република Северна Македония, но в публичните си изяви тя „има право да използва името Македония, като акт на лично право на самоопределение и самоидентификация, зачитайки основните човешки права и свободи и в съответствие с европейските ценности и принципи”.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text