site.btaЕС и Турция задълбочават сътрудничеството в областта на екологичния и цифровия преход
Евркомисарят по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Илиана Иванова и турският министър на промишлеността и технологиите Мехмет Фатих Каджър проведоха днес втория диалог на високо равнище между ЕС и Турция по въпросите на науката, научните изследвания, технологиите и иновациите в Истанбул, съобщи Европейската комисия.
Илиана Иванова и Мехмет Фатих Каджър обмениха мнения относно политиките на ЕС и Турция в областта на науката, технологиите и иновациите. Те поставиха акцент върху решаващата роля на квалифицираната работна сила за създаването на условия за иновации и трансфер на технологии, се посочва в прессъобщение на Европейската комисия.
Двамата потвърдиха ангажимента си за засилване на сътрудничеството в горепосочените области с цел по-тясна и по-задълбочена интеграция на Турция в европейското научноизследователско пространство, включително мисиите и партньорствата на ЕС в рамките на „Хоризонт Европа“ — програмата на ЕС за научни изследвания и иновации.
Турция участва в програми на ЕС за научни изследвания и иновации от 2003 г. насам с общо 743 милиона евро подкрепа от ЕС за турски изследователи и новатори.
Срещата беше важен момент за оценка на текущото сътрудничество в критични сектори и за обсъждане на бъдещите възможности за сътрудничество между академичните среди и бизнеса, отбелязва Европейската комисия.
ЕС и Турция постигнаха съгласие, че по-силната интеграция на капацитета за научни изследвания и иновации и дейностите за трансфер на технологии, съчетани с развитието на човешкия капитал, са от ключово значение за успеха на текущия екологичен и цифров преход.
Значителното постижение на турския учен Рана Санал, носител на Европейската награда за жени новатори за периода 2023—2024 г., беше изтъкнато като успешен резултат от сътрудничеството между ЕС и Турция в областта на иновациите.
Двете страни обявиха, че три програми за иновации от Турция вече са сертифицирани да участват в схемата Plug-in на Европейския съвет по иновациите (ЕСИ), което ще им даде възможност да представят проекти от своя портфейл директно на етапа на пълно прилагане на инструмента „Ускорител“ на ЕСИ.
До края на годината Европейският институт за иновации и технологии (EIT) ще създаде общностен център в Турция, се посочва в прессъобщението.
Съвместният изследователски център на Комисията подкрепи стартирането на първоначалната пътна карта на Турция в подкрепа на разработването на регионални стратегии за интелигентна специализация.
Този следобед Илиана Иванова и Мехмет Фатих Каджър ще отворят научния център на университета „Богазичи“. Центърът е модернизиран благодарение на почти 8 милиона евро подкрепа от програми на ЕС. В него ще се извършват авангардни научни изследвания в областта на секвенирането на протеините и лечението на рака.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text