site.btaСоциалдемократическата и Национално-либералната партия доминират в предпочитанията на електората за местните избори в Румъния
Социалдемократическата и Национално-либералната партия доминират в предпочитанията на електората за местните избори в Румъния, които ще се проведат заедно с тези за Европейски парламент на 9 юни. Това показват данните от най-новото проучване на социологическата агенция ИНСКОП (INSCOP), изпратено и до редакцията на БТА.
На местния вот социалдемократите биха получили 28,4 процента от гласовете (30,6 процента през март), НЛП - 26,7 процента (25,6 през март), “Алианс за единство на румънците” - 14,4 процента (17,4 процента през март), Алианс на обединената десница - 10,8 процента (9,8 процента през март), Демократичен съюз на унгарците - 5,3 процента (4,0 процента през март), SOS Румъния - 3,7 на сто (4,3 на сто през март март).
„Намерението за гласуване за СДП леко намалява, докато за НЛП леко се увеличава в сравнение с измерването от миналия месец. Общият им резултат на местните избори би бил 55 процента или приблизително с 9 на сто по-висок от този за Европейски парламент“, отбелязва Ремус Щефуряк, директор на ИНСКОП.
Гласуване според кандидата за кмет
Близо 57 процента (56,9 на сто) биха гласували на изборите за Европейски парламент за партията или алианса, към която принадлежи фаворитът им за кмет. Това са предимно хора над 60 години, с по-ниско образование и с по-малки доходи. Над 32 процента (32,3 на сто) отговарят, че биха обмислили друга възможност, 4,7 процента не са решили, 3,8 на сто не смятат да гласуват, 2,4 процента нямат отговор.
Какви трябва да бъдат приоритетите на бъдещия кмет
Според 24,4 процента от запитаните приоритет на новия кмет трябва да са работните места и привличането на инвеститори. Здраве (болници, диспансери) споменават 19,4 на сто, образование (училища, детски градини, ясли) - 14,2 процента.
За 13,6 процента приоритет е развитието на пътната инфраструктура, 12,5 процента посочват комуналните услуги (вода, улично осветление, отопление), 3,7 на сто - обществената безопасност, 3,3 процента - чистотата, 2,5 на сто - борбата срещу замърсяването, 1,8 процента - зелените площи (паркове, пространства, зони за отдих).
„Що се отнася до местния дневен ред, повечето румънци се интересуват от създаване на работни места, привличане на инвеститори в техните населени места, изграждане на болници, училища, детски градини, ясли и едва след това пътна инфраструктура и комунални услуги. Това е зряла визия за население, което започва да разбира правилно реда на приоритетите за устойчиво, балансирано развитие и подобрено качество на живот“, смята директорът на ИНСКОП.
Проучването на общественото мнение е проведено между 12 и 20 април чрез телефонни интервюта. Участвали са 1100 души от различни социално-демографски категории на възраст 18 и повече години. Максимално допустимата грешка на данните е ± 2,95 процента.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text