site.bta Социалдемократическата и национално-либерална партия в Румъния се отказаха от общата си кандидатура за кмет на Букурещ
След 15-часови преговори, Социалдемократическата и национално-либерална партия в Румъния, които са коалиционни партньори и в момента управляват заедно страната, се отказаха от общата си кандидатура за кмет на Букурещ в лицето на лекаря Каталин Кърстою, предават местните медии. С аргумента, че така ще увеличат максимално електората си, двете политически сили решиха, че ще излязат с отделни кандидатури на местните избори в румънската столица. Предишната кметица на Букурещ Габриела Фиря ще бъде кандидатът на СДП, а настоящият енергиен министър Себастиан Буруджа е избраникът на НЛП, съобщава Диджи24, като се позовава на свои източници.
“Това със сигурност не е голям успех на коалицията. Важно е това решение за отделни кандидати за Букурещ да не доведе до някакви електорални битки вътре в коалицията, които биха рефлектирали негативно върху дейността на правителството”, заяви от Южна Корея президентът Клаус Йоханис.
Не се забави и реакцията на настоящия кмет на Букурещ Никушор Дан.
„Трудно решение за имотната мафия. Чия кампания трябва да финансира?", написа градоначалникът на официалния си профил в социалната мрежа Фейсбук.
59,2 процента от румънците декларират, че със сигурност ще гласуват на европейските парламентарни и местни избори на 9 юни, стана ясно междувременно от данните от най-новото проучване на социологическата агенция ИНСКОП (INSCOP), изпратено и до редакцията на БТА.
46,6 процента от смятащите да гласуват на изборите за Европейски парламент, биха подкрепили коалиционния съюз СДП-НЛП, 16,7 на сто биха подкрепили Националистическата партия „Алианс за единство на румънците“ (AUR), 13,8 - Алианс на обединената десница, 5,1 на сто - Демократичния съюз на унгарците в Румъния, 4,5 процента - SOS Румъния.
„Почти 60 процента от румънците декларират, че ще се явят на европейски парламентарни и местни избори на 9 юни. Дори реалната посещаемост да е по-близо до 50 на сто, отговорите на участниците в проучването показват висок интерес към двата вида избори, което е радващо за румънската демокрация”, обяснява Ремус Щефуряк, директор на ИНСКОП.
Проучването на общественото мнение е проведено между 12 и 20 април чрез телефонни интервюта. Участвали са 1100 души от различни социално-демографски категории на възраст 18 и повече години. Максимално допустимата грешка на данните е ± 2,95 процента.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text