site.btaЗаседание на Съвета за сигурност на ООН по повод годишнината от бомбардировките на НАТО в бивша Югославия ще се състои днес
Заседание на Съвета за сигурност на ООН по повод 25 години от бомбардировките на НАТО в СР Югославия е насрочено за днес по инициатива на Русия, съобщи сръбската национална телевизия РТС. Все още не е известно в какъв формат ще се състои заседанието.
Сърбия отбеляза вчера 25 години от началото на въздушните удари на НАТО срещу тогавашната Съюзна република Югославия, които сложиха край на конфликта в Косово (1998-1999 г.) между режима на сръбския националист Слободан Милошевич и стремящите се към независимост косовски албански бойци.
Русия предложи още в началото на март насрочването на заседание на Съвета за сигурност на ООН, посветено на 25 години от бомбардировките на НАТО в бивша Югославия, а Япония - в качеството на председател на Съвета за сигурност, подкрепи инициативата, припомня РТС. Заседанието ще се състои днес в 15:00 ч. (22:00 българско време) в Ню Йорк, но все още не е ясно в какъв формат и дали ще бъде отворено за обществеността.
Много западни страни разкритикуваха тази инициатива и твърдяха, че дори не е необходимо да ходят до Ню Йорк, защото заседанието няма да се проведе. По думите на сръбския външен министър Ивица Дачич обаче има неписано правило за големите сили в последните пет години и то е, че когато се инициира провеждането на такова заседание, то винаги се състои.
Дачич отбеляза, че Сърбия не желае да бъде арбитър в отношенията между големите сили, а преди всичко иска да представи своята истина за това, което се е случило преди 25 години по време на бомбардировките на Югославия, когато е „нарушено международното право и правният ред в целия свят“.
Заместник-ръководителят на руската мисия в ООН Дмитрий Полянски посочи, че тази инициатива е „много неприятна тема“ за големите сили. По думите му „агресията на НАТО и незаконното отделяне на Косово от Сърбия“ са нарушили международния правен ред и това е бил първият етап от „развалянето на отношенията на Русия и западните страни“.
Преди няколко дни руският парламент прие документ, който планира да представи в ООН и който призовава международните организации и парламенти да осъдят агресията на НАТО в Югославия, да се противопоставят на опитите за прикриване на истината за това, което се е случило, а страните, които са участвали в бомбардировките, да носят международна правна отговорност.
Дачич отбеляза, че за Сърбия е изключително важно, че има подкрепата на две постоянни членки на Съвета за сигурност – Русия и Китай, когато става въпрос за непризнаването на косовската независимост и подкрепата на териториалната цялост и суверенитет на Сърбия.
Сърбия не признава обявената през 2008 г. независимост на Косово. Двете страни водят диалог за нормализация на отношенията под егидата на Европейския съюз.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text