site.btaТрансграничните програми създадоха капацитет в общините за управление на проекти, заяви зам.-кметът на Кюстендил Николай Дочев
Програмите за трансгранично сътрудничество създадоха капацитет в общините за управление на проекти, финансирани по европейските фондове, но създадоха и много отношения между хората по границата. Това заяви заместник-кметът на Община Кюстендил Николай Дочев, който взе участие в третата трансгранична конференция по проект "Европа на Балканите: Общо бъдеще" на БТА, провеждаща се днес в Скопие и Кюстендил.
Дочев припомни, че трансграничният регион от българска страна обхваща областите Благоевград и Кюстендил, а от страна на Република Северна Македония обхваща районите за планиране Североизточен, Източен и Югоизточен с центрове Куманово, Щип и Струмица.
"Началото на нашето сътрудничество беше поставено през 2005 г., тогава в Кюстендил Министерството на регионалното развитие и благоустройството отвори офис, където на местно ниво да може да се подпомага сътрудничеството от двете страни на границата. Две години по-късно отворихме и офис в Струмица, за да може по-пълноценно да се обхване цялата територия", припомни още той.
"Целта на програмите на Европейския съюз за трансгранично сътрудничество и в частност на нашите правителства е да се създаде отношение на първо място между хората, които по една или друга причина дълго време са били разделени. Друга основна задача е да се даде възможност и на тези региони, които, поради своя периферен характер, имат по-нисък капацитет и по-слаби възможности да се конкурират с по-силно развитите райони, да кажем като София и Скопие. Една от основните задачи на тези програми е да подготви администрациите и хората в района за начина на планиране и изпълнение на проекти, финансирани от ЕС", каза още Николай Дочев.
Заместник-кметът обобщи, че за периода 2007-2013 г. са финансирани около 100 проекта с бюджет около 20 млн. евро, а за 2014-2020 г. с 19,5 млн. евро са финансирани 78 проекта. За всичките периоди двете правителства за осигурявали съфинансиране на проектите, припомни той.
Проектът "Европа на Балканите: Общо бъдеще" се изпълнява от БТА с подкрепата на Европейската комисия и надгражда вече осъществения проект "Европа в България: общо бъдеще". Сред целите на проекта са: по-добро разбиране на ролята на политиката на сближаване, вкл. на Балканите; повишаване на осведомеността за проекти, финансирани от ЕС чрез Кохезионната политика; насърчаване на открит диалог за резултатите от изпълнението ѝ на местно ниво, както и на гражданското участие по въпроси, свързани с политиката на сближаване. Това е пореден проект след "Европа в България: Общо бъдеще", осъществен от БТА.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text