site.btaКосовският премиер отхвърли предложението на САЩ за отмяна на решението за сръбския динар, каза Габриел Ескобар
Американският пратеник за Западните Балкани Габриел Ескобар каза пред Радио Свободна Европа днес в Прищина, че не е успял да убеди косовския премиер Албин Курти да отмени решението за забрана на сръбската валута в Косово, докато Европейският съюз, САЩ и косовското правителство не намерят дългосрочно решение, като това за електронен трансфер на евро чрез косовската система.
На 1 февруари влезе в сила решение на Централната банка на Косово, според което плащанията в Косово са разрешени само в евро. Това засили притесненията на местната сръбска общност, която получава сръбски заплати и пенсии в динари и ги използва за покупки и разплащания в Косово. Международната общност призова Косово за въвеждане на преходен период. Сърбия не признава обявената през 2008 г. независимост на Косово.
„Премиерът каза, че това е решение на независима институция“, посочи Ескобар днес в края на посещението си в Косово. „Това, което се случва в момента с решението на Централната банка, е, че съществува голям брой граждани, които са засегнати. Това са хора, които получават скромни заплати, говорим за хора със специални потребности, пенсионери, студенти, най-уязвимите хора. И това решение им повлия много силно. Правителството каза, че те имат много опции, но правителството не им осигури тези опции“.
Той изрази надежда, че решение ще бъде намерено във вторник, 19 март, когато главните преговарящи за Косово и Сърбия се срещнат в Брюксел.
Ескобар допълни, че във Вашингтон и Брюксел съществува голямо разочарование от правителството на управляващата в момента косовска партия „Самоопределение“.
„Винаги ще бъдем близък приятел на Косово, но това не означава, че няма да имаме различни мнения с определени лица и с определени правителства и мисля, че в момента се намираме в такава ситуация. Влизаме в период, в който имаме недостиг на комуникация и ние правим всичко, каквото можем, за да поправим тези отношения“, отбеляза Ескобар.
Той определи решението за връщането на териториите на сръбския Дечански манастир в Косово като позитивно, но посочи, че съществуват още условия, които Косово трябва да изпълни за членството си в Съвета на Европа.
„САЩ са ангажирани с това Косово да остане мултиетническа гражданска демокрация. За да се случи това, всички етнически общности трябва да усещат сигурност и да живеят в сигурни и достойни условия“, отбеляза още Ескобар.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text