site.btaБуяр Османи: Причината за неуспеха на промените в конституцията бяха предстоящите избори
Причината за неуспеха на конституционните промени бяха предстоящите в Северна Македония избори, каза министърът на външните работи на страната Буяр Османи. Той е кандидат за президент на партията на етническите албанци Демократичен съюз за интеграция (ДСИ).
Изборите за президент в Република Северна Македония ще се проведат на 24 април, а на 8 май, заедно с втория тур, ще се проведат и парламентарни избори.
В интервю за Канал 5 Османи повтори тезата си, че с гласуването от българския парламент на преговорната рамка на Северна Македония, акцентът в двустранните проблеми се е преместил от историята върху човешките права. По думите му това е станало с „голяма помощ на САЩ”. Според него тежестта на позицията на Северна Македония е намаляла с това, че парламентът на страната не е приел промените в конституцията, с които българите да бъдат вписани в основния закон.
„Убеден съм, че сме намерили най-доброто решение в преговорната рамка, която е в наш интерес, защото поставя фокуса върху правата на малцинствата, а не върху историята”, посочи Османи.
Попитан за реакцията на българското Министерство на външните работи, което в сряда извика на среща извънредния и пълномощен посланик на Република Северна Македония в София "по повод скорошни публични коментари на политици от съседната държава и разпространени от тях неверни твърдения по отношение на България"., Османи заяви, че Агнеса Руси е била извикана „заради подписаната през 1999 г. декларация от правителството на ВМРО-ДПМНЕ (с премиер Любчо Георгиевски) с тогавашния български премиер Иван Костов.
„Един член (от нея) гласи, че (Северна) Македония няма да се намесва във вътрешните работи на България относно правата на малцинствата. Аз не защитавам позицията на България, казвам ви какво е казано на посланика по този въпрос”, посочи Османи.
Кандидатът за президент на Северна Македония от ДСИ заяви, че една от целите му е президентът да бъде обединяващата фигура и е убеден, че като такъв може да постигне консенсус между политическите партии в страната по отношение на европейския път на Северна Македония, а като зам.-председател на ДСИ заяви, че партията няма да бъде част от правителство без ясен договор за продължаване на преговорите с ЕС, което означава промени в конституцията.
„ДСИ няма да приеме да бъде част от правителството без ясна договореност за продължаване на преговорите с ЕС, не защото смятаме, че това е интересно за кампанията, а защото сме убедени, че няма как да има напредък в тази държава без ясна европейска перспектива. Няма да имаме върховенство на закона без отварянето на глави 23 и 24 и всеки, който обещава, че може да създаде европейска държава без европейски преговори или не познава процеса, или манипулира гражданите”, каза Османи.
По отношение на заявеното от председателя на ДСИ Али Ахмети при обявяване на кандидатурата на Османи, че партията настоява изборът на президент на страната да се случва в парламента, а не на преки избори, Османи посочи, че още през 2006 г. в ДСИ са констатирали, че прекият избор на президент в една парламентарна система е нонсенс.
„До сега президентът у нас е бил източник на политическо напрежение, защото партията, която е в опозиция не го признаваше и като президент бих повдигнал тази тема - през конституционни промени президентът за бъде избиран от парламента. Но това е само един от стълбовете в програмата ми”, каза Османи.
По думите му на президентските избори на 24 април ще има "голям брой граждани", които ще гласуват за него, защото именно той е започнал стратегическия диалог със САЩ, бил е председател на ОССЕ и за пръв път в Северна Македония е пристигнал държавния секретар на САЩ, пръв е официализирал езика в преговорната рамка и е успял да прехвърли фокуса върху въпросите за малцинствата, започнал е преговорите с ЕС.
„Достатъчно разпознаваем съм в международен план, за да бъде акцентът върху личността ми, а не върху етноса. Работя, за да вляза във втория тур на президентските избори и съм единственият, който разбира ЕС, разбира идеята за консенсус между политическите партии и имам ясна позиция по отношение на Русия. Русия е най-ясната опасност за Балканите и трябва да увеличим устойчивостта си на руското влияние”, посочи Османи, според който партия, която пречи на европейската интеграция на страната съзнателно или несъзнателно, работи за руските интереси на Балканите.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text