site.btaКандидат-президентът на ВМРО-ДПМНЕ: Това, което ни се случва с България, можеше да бъде предвидено
С подписването на Договора за приятелство и добросъседство с България правителството на Северна Македония е нанесло големи щети на държавата, заяви кандидатът за президент на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска в интервю за ТВ Алфа.
„Оказа се, че в политиката влизат или се озовават на позиции хора, които не могат да предвидят процесите, отношенията и събитията. Това са аматьори. Мислеха, че ако направим тази отстъпка, ще се отвори пътят към ЕС и няма да има проблем. И е ужасно, когато все още вярват, че са на прав път. Това, което ни се случва с България, можеше да бъде предвидено”, посочи Силяновска.
По думите ѝ по време на мандата си президентът Стево Пендаровски не е имал визия за развитието на страната и е приемал всичко, което „се каже отвън”.
„България е подписала международната Конвенция за защита на правата на малцинствата. България има съдия в Страсбург. Какъв президент сте вие, какви национални и държавни интереси защитавате, ако казвате, че присъдите от (Съда за правата на човека в) Страсбург се отнасят за нас, но не се отнасят за другите. Всички съседни държави имат малцинства, но ние ще се откажем от нашето, ще забравим за преброяванията в България, ще забравим за училищата в България, ще забравим за библиотеките и театрите за македонците в България”, заяви Силяновска.
Според нея вместо да прокарват идеи, проекти, планове, управляващите в Северна Македония си хабят енергията на вятъра в обиди и отрицания. Като пример кандидат-президентът издигнат от ВМРО-ДПМНЕ посочи проблема с неподменените лични документи с новото име на държавата.
„За всички проблеми, свързани с правомощията на президента, имам предложения за решение. Това е най-важното за нас, да видим проблемите и да ги преодолеем”, посочи Силяновска, която отново посочи основните си приоритети, ако бъде избрана за президент - по-широки правомощия за конституционния съд, възможност парламентът на страната не само да се саморазпуска, но при определени обстоятелства да може да бъде разпускан, премахване изискването над 40 процента от имащите право на глас да отидат до урните, за да се зачита вторият тур за президентските избори, което и Венецианската комисия е препоръчала, уточняване на правомощията на президента по отношение на помилванията.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text