site.btaВ Тимишоара се проведе прием по случай националния празник на България - 3 март
Прием по случай националния празник на България даде почетният консул на България в Тимишоара и депутат на българското малцинство в румънския парламент Георги Наков. Събитието се проведе в Бастион “Мария Терезия,” където е най-голямата запазена част от отбранителна стена на австро-унгарската крепост в Тимишоара. То бе открито с химните на България и Румъния в изпълнение на Елена Дойчева-Драгомир и Кристина Теодора Станчу, съобщиха за БТА от Посолството на България в Букурещ.
“За 13-и път давам прием по случай 3 март като почетен консул на Тимишоара. Чувствам се горд. Не е минавала нито една година без да отбележим празника”, обърна се към гостите Георги Наков и допълни: “Банатските българи откриха тук втори дом. Сред румънци, унгарци, словаци, немци, чехи и други етнически общности. Повече от 300 години откак сме тук, се наричаме българи”.
На свой ред посланикът на България в Букурещ Радко Влайков сподели, че за последните две години, откакто е на този пост, е посетил Тимишоара осем пъти.
“Всеки път, когато идвам тук, се чувствам у дома. И всеки път се убеждавам в прекрасните възможности за сътрудничество между Тимишоара и българските градове. Впечатлен съм, че през последните една-две години се установиха нови преки контакти между фирми от България и от Тимишоара и окръга Тимиш”, отбеляза дипломатът. Той определи българското национално малцинство като “достойна част от културното многообразие на Тимишоара, на окръг Тимиш, а и на съседните окръзи”.
“Искам да ви благодаря, че повече от 300 години съхранявате българска идентичност, традиции и език”, каза посланик Радко Влайков.
Кметът на Тимишоара Доминик Фриц взе повод от думите на дипломата и продължи: “Днес не празнуваме само нашия съсед България и българите от Банат, празнуваме идентичността на Тимишоара, на Банат като мултикултурна идентичност, където всеки етнос има своя принос. Може да сте по-малка общност от другите, но се вписвате много добре и имате ясна културна идентичност. Имаме нужда от вас”.
Градоначалникът припомни, че най-важният кмет в историята на Тимишоара е бил банатският българин Карол Телбис.
“В Банат имаме осем свещеника от български произход. Католици. Най-възрастният е българин. И най-младият е българин. Миналото и бъдещото. Бог да ни помага да живеем заедно в различието си”, каза на свой ред епархийският епископ на Тимишоара Йосиф Ксаба Пал.
Сред специалните гости на събитието бяха още генералните консули на Сърбия и Германия, заместник-кметът на Тимишоара Космин Табара, кметът на Винга - Йоан Сорин Негрей, кметът на Сънникулау Маре - Дануц Гроза, Антонио Наков - председател на местната организация на Съюза на банатските българи в Сънникулау Маре и др.
В рамките на приема публиката имаше възможност да разгледа изложбата “Корени-2" с 25 картини на творци от България, Румъния, Сърбия, Босна, Република Северна Македония, Черна гора и мартеници, направени от децата от българските ансамбли "Българче" (Винга), "Ръченица" (Стар Бешенов), "Брест” (Брещя).
/СГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text