site.btaТурция, Босна и Херцеговина и Сърбия са с най-лош общ резултат в Европа в класацията на "Фрийдъм хаус"
Сърбия е регистрирала най-голям спад в Европа по отношение на състоянието на свободите, сочи публикуваният днес доклад на американската неправителствена организация "". Турция, Босна и Херцеговина и Сърбия имат най-лош общ резултат в класацията на "Фрийдъм хаус" за региона през 2023 г. съответно с 33, 51 и 57 точки, посочва организацията на сайта си.
Максималният брой точки, които дадена държава може да получи, са 100, като максимално 60 от тях се изчисляват на база равнище на гражданските права, а максимално 40 – на политическите права.
Сърбия, Република Северна Македония със своите 57 и 67 точки са определени от „Фрийдъм хаус“ за частично свободни, докато Турция с 33 е определена за несвободна.
Отчетеният при Сърбия спад е с минус три точки, което представлява и най-големият регистриран спад в класацията на "Фрийдъм хаус" сред страните в Европа.
На другия полюс е Черна гора, която заедно с Чехия отбелязва най-голямо покачване в класацията за региона (плюс две точки).
Посочвайки изборните манипулации сред основните причини за глобалния спад на свободата през 2023 г., довел до понижаване на резултатите на общо 26 държави по света, "Фрийдъм хаус" посочва, че изборите в Турция са били засегнати от неравнопоставеност на опозицията.
В доклада се констатира, че "изборите в Турция отдавна се характеризират с тормоз, арести и наказателно преследване на опозиционни лидери и журналисти, както и с доминация в медиите и злоупотреба с държавни ресурси". "Фрийдъм хаус" напомня, че през 2023 г. президентът Реджеп Тайип Ердоган, който е на власт от 2003 г., е успял да си осигури още един мандат, спечелвайки втория тур на президентския вот. "Въпреки факта, че изборите трябваше да се проведат в два тура и Ердоган спечели само с малка разлика, вниманието по време и след кампанията беше насочено към недостатъците на опозицията, а не към многобройните демократични дефицити на страната", се посочва в доклада.
Турция отчита и "драматичен спад" в състоянието на свободите през последното десетилетие от минус 27 точки, сочи още докладът на американската организация.
По отношение на тази страна се отбелязва също и заплахата за състоянието на свободите, произтичаща от ограничаването на правата на хората от ЛГБТ+ общността, която бе обвинена от президента, че подрива "институцията на семейството". Неговата управляваща Партия на справедливостта и развитието (ПСР) предложи определението за семейство да бъде дефинирано законово като "единица, в чийто център са мъж и жена", посочва още "Фрийдъм хаус".
Сърбия отчита най-голям спад в Европа като цяло, отбелязва експертът на „Фрийдъм хаус“ за Балканите Александра Карпи, цитирана от сръбския вестник „Данас“. По думите ѝ Сърбия е лидер в намаляването на правата и гражданските свободи на гражданите си, а състоянието на свободите в страната запада десета поредна година.
Карпи посочва, че спадът се дължи на „изборните кражби“ на парламентарните и местни избори през декември и „намаляването на прозрачността“ в последните години, тъй като гражданите „нямат достъп до информация за обществени поръчки, инфраструктурни проекти и други политики за икономическо развитие“.
Албания и Косово остават "частично свободни" страни въпреки напредъка на Албания с една точка, се посочва още в публикувания днес годишен доклад за състоянието на свободите и правата по света на "Фрийдъм хаус", предаде Албанското радио и телевизия. Албания бележи напредък с един пункт по отношение на спазването на свободите в страната, като събира 68 от общо 100 точки. Косово се подрежда по-назад със 60 точки - същия брой като предходната година, отбелязва вестник "Бота сот".
Както Косово в предни години, така и Албания в настоящия годишен доклад на "Фрийдъм хаус" са определени като страни в преход с хибридна система на управление.
България е определена за свободна държава в публикувания днес доклад, като събира 78 от общо 100 възможни точки.
/МД/
news.modal.header
news.modal.text