site.btaСамо 10 процента от родителите на украински деца бежанци в Румъния могат да покрият основните си нужди
Само 10 процента от родителите на украински деца бежанци в Румъния могат да покрият основните си нужди, 26 на сто - повечето нужди, 60 процента - частично/някои нужди. Това показва анализ на асоциацията "Спасете децата" (Save the children), извършен през месец февруари и цитиран от Аджерпрес.
Сред нуждите, които не могат да бъдат покрити, най-често са тези, свързани с плащане на наем и комунални услуги (74 процента), 54 на сто - с посещения при лекар и закупуване на лекарства, 43 процента - с облекло и обувки, 39 на сто - с предмети за бита, 32 процента - с храна.
Що се отнася до образованието, според цитирания източник 34 на сто от децата се нуждаят от подкрепа за изучаване на румънски език, 28 на сто имат нужда от Ай Ти оборудване, 15 процента - от консумативи, 10 на сто от следучилищни програми.
По отношение на достъпа до медицински услуги за деца, 37 процента отговарят, че са достъпни, 45 на сто - че са трудно достъпни, 6 процента казват, че изобщо нямат достъп, 10 на сто споменават, че не се нуждаят от тези услуги, 2 процента предпочитат да не отговарят.
По отношение на медицинските услуги за възрастни, 30 процента отговарят, че услугите са достъпни, 54 на сто - че са трудно достъпни, 7 процента споделят, че изобщо нямат достъп, докато 9 на сто посочват, че не се нуждаят от медицински услуги.
62 процента от интервюираните бежанци не са били наети на работа към момента на провеждането на допитването, 17 на сто са били наети на договор в Румъния, 11 процента работят дистанционно за компания извън Румъния, 7 на сто са наети без трудов договор, а 3 процента са пенсионирани.
93 процента от анкетираните живеят в апартаменти или къща под наем, 2,86 на сто - в центрове за настаняване, предоставени от държавата, 2,39 процента - при познати или приятели, без да плащат наем.
Според направения анализ липсата на комуникационни умения на румънски език е причината, която повечето бежанци от Украйна посочват като пречка за наемане на работа (65 процента), следвана от необходимостта да се грижат за член на семейството (възрастен или дете) - 54 процента.
Въпреки че отговорът на въпроса дали искат да останат в Румъния е предимно „не“ или „не знам“, тези, които потвърждават, че ще останат, добавят, че това е вариантът за децата и фактът, че те вече учат тук (децата демонстрират по този начин нуждата си от интеграция).
Анализът на нуждите на украинските бежанци е извършен през месец февруари чрез количествен анализ (въпросник), към който беше добавена качествена част, представена от 22 фокус групи, обхващащи три възрастови категории (деца, тийнейджъри и възрастни).
Организацията “Спасете децата” (Save the Children) подкрепя украинските бежанци, като непрекъснато оценява нуждите им и предлага хуманитарна помощ, ако е необходимо, на граничните пунктове с Украйна и Република Молдова, в центровете за настаняване на Главния инспекторат за имиграция, в бежански лагери, координирани от Генералния инспекторат за извънредни ситуации и др.
Досега организацията е предложила подкрепа на 345 553 души, от които 176 547 са украински деца и 169 006 възрастни.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text