site.btaКосовските власти трябва да се консултират с ЕС и да се въздържат от едностранни действия, заяви говорител на ЕК
Говорителят на Европейската комисия Петер Стано призова днес косовските власти да се консултират с Европейския съюз и да се въздържат от едностранни действия след забраната на Прищина за използване на сръбския динар в Косово, съобщиха сръбски и косовски медии.
„Има поне два примера за действия, заради които расте загрижеността в ЕС. Едната е решението на Централната банка на Косово, а другата - действията на косовската полиция в някои части в Северно Косово, населени предимно със сърби. Тези стъпки са притеснителни, защото не допринасят за деескалацията на ситуацията и обикновено не са координирани, а едностранни, без необходимите консултации, с които би се предотвратило негативното влияние върху хората на терен“, отбеляза Стано, цитиран от Косово онлайн.
От първи февруари влезе в сила решение на Централната банка на Косово, според което всички трансакции в страната ще бъдат извършвани единствено в официалната валута евро. Косовското правителство остави отворена възможността за преходен период за намиране на решение за опасенията на сърбите, които продължават да използват сръбския динар. Правителството определи този преходен период като "лесен преход", без да уточнява колко време ще продължи той.
През изминалата седмица косовската полиция претърси помещения на институции, администрирани от Сърбия, както и на етническа сръбска неправителствена организация. Конфискувани бяха документи и компютри, за които се смята, че съдържат документация, която противоречи на законите на страната.
Стано допълни, че едностранните решения на Косово водят към влошаване на ситуацията в Северно Косово.
Той подчерта, че в момента е важно Сърбия и Косово да се съсредоточат върху диалога, който водят под покровителството на ЕС и сериозно да се ангажират с него.
„Работата върху това продължава ежедневно. Специалният пратеник на ЕС (за диалога Белград-Прищина) Мирослав Лайчак работи с партньорите в региона и в ЕС, както и в по-широката международна общност, за да помогне и на двете страни да започнат да се отнасят конструктивно и да се върнат на масата за преговори“, посочи той, цитиран от регионалната телевизия Ен 1.
По-голямата част от Косово използва еврото, въпреки че страната не е част от еврозоната. В Северното Косово обаче, където живеят предимно етнически сърби, продължава да се използва динарът. Мнозина разчитат на правителството на Сърбия за финансова подкрепа, често предоставяна в динари. Белград не признава обявената през 2008 година независимост на някогашната си област. Сърбия и Косово водят диалог за нормализиране на отношенията си с посредничеството на ЕС.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text