site.btaРумънското правителство отпуска 72 милиона евро за животновъдите и ще анализира актуализация на субсидията за дизелово гориво в земеделието
Румънският премиер Марчел Чолаку съобщи в началото на правителствено заседание днес, че помощ на обща стойност 72 милиона евро ще бъде отпусната на животновъдите и че правителството ще анализира актуализация на субсидията за дизелово гориво в земеделието през 2024 г., предаде Аджерпрес.
"Ще приемем днес нови нормативни актове в подкрепа на земеделците, определени заедно с тях. След помощта от 100 евро на хектар за фермерите в сектора на растениевъдството, засегнати тежко от войната в Украйна, идваме с подобна схема и за животновъдите. Отпускаме 100 евро на животно за фермерите, отглеждащи говеда за месо и биволи, плюс пропорционални суми за свиневъдите и птицевъдите", съобщи премиерът.
Той добави, че има пари за компенсиране на увеличението на цените на фуражите, горивата, комуналните услуги и работната ръка. "Общо отпускаме 72 милиона евро на животновъдите и уверяваме румънските фермери, че ще продължим да ги подкрепяме, а Министерството на земеделието има още много проекти в този смисъл", добави Чолаку.
Той каза също, че фермерите ще могат да получат общо субсидиране на 25 процента от разходите на дизелово гориво, използвано в земеделските дейности.
"Ще анализираме днес и актуализация на субсидията за дизела, използван в земеделието през 2024 г. През тази година ще стигнем до максималната възможна стойност, тоест 2 леи (0,40 евро) на литър. Това означава, че фермерите ще получат общо субсидия от 25 процента от разхода за дизел, използван в земеделските дейности", уточни румънският премиер.
Що се отнася до превозвачите, Чолаку заяви, че правителството ще създаде законова рамка, която ще позволи шофьорите на ТИР-ове да не бъдат глобявани за изтичане на винетката, когато се чака дълго време на митницата.
"И по отношение на превозвачите идваме с решение, което ще отговори на едно важно искане на превозвачите. Ще променим законовата рамка, така че шофьорите на ТИР-ове вече да не бъдат глобявани за изтичане на винетката в случаите, когато има дълги периоди на чакане на митницата. Смятам, че това е правилен ход, докато представим друго решение от серията от мерки, договорени с превозвачите, а именно за коридорите по границата и в пристанище Констанца", посочи премиерът.
Той добави, че решението за намаляване на цената на застраховка "Гражданска отговорност", договорено от превозвачите с Органа за финансов надзор (ASF), работи.
На 19 януари Органът за финансов надзор (ASF) определи нова формула за изчисление на препоръчителната премия за превозни средства с максимална разрешена маса над 16 тона, която предвижда максималната стойност на препоръчителната премия да не превишава 9000 леи (1808 евро).
Фермерите и превозвачите в Румъния започнаха серия от протести от 10 януари, като блокираха движението по околовръстния път на Букурещ и редица големи градове в страната и неколкократно затваряха различни гранични пунктове. Недоволството им беше свързано с поскъпването на застраховка "Гражданска отговорност", увеличението на цените на бензина и дизеловото гориво от началото на годината, намаляването на европейските субсидии и от дългото чакане по границите.
На 18 януари правителството одобри първи пакет от мерки, договорени съвместно с протестиращите фермери и превозвачи, включително помощ от 100 евро на хектар за производителите в сектора на растениевъдството, за да се компенсират загубите, които са понесли заради войната в Украйна, за култури, засадени през есента на 2022 г. Същевременно Органът за финансов надзор (ASF) обяви, че заедно с превозвачите са намерили пътя към "разумно ниво" на застраховката “Гражданска отговорност” за товарния транспорт.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text