site.btaАртан Груби: Случилото се в държавното въздухоплавателно дружество на Северна Македония е представено неточно
Случаят в държавното въздухоплавателно дружество на Северна Македония М-НАВ е представен неточно от полуинформирани журналисти, т.нар. експерти и няма никаква връзка с ДСИ, каза в интервю за ТВ 24 първият вицепремиер на Република Северна Македония Артан Груби по повод инцидента от 4 януари, случил се в сградата на М-НАВ, който продължава да бъде сред водещите теми в страната.
Какво точно се е случило предстои да се изясни, стана ясно по-рано днес от съобщение на Наказателния съд в Скопие, който не прие искането на прокуратурата на четирима от осемте обвинени за застрашаване на сигурността на въздушното пространство на страната да бъде взета мярка за неотклонение "задържане под стража" и им наложи „домашен арест”.
Случаят беше широко отразен, като в информациите на медиите се твърдеше, че в контролната кула на летището в Скопие са нахлули осем човека и е започнала физическа разправа с един от работещите там. Арестувани бяха четирима, а другите четирима, срещу които се води досъдебно производство, са в неизвестност.
Случилото се беше политизирано допълнително, след като един от заподозрените се оказа председателят на организацията на албанската партия ДСИ в община Чаир, съветник на вече отстранения изпълнителен директор и бивш министър Беким Незири.
„Призовахме законът да важи еднакво за всички и обществото да не ни съди, а медиите да не бъдат и следователи, и прокурори, и съдии, и да осъждат преди да се видят всички факти. Имаше безпрецедентен натиск върху съдиите от страна на обществеността и медиите”, каза в интервюто по ТВ 24 Артан Груби.
Той уточни, че е говорил с Беким Незири, както и с други участници в инцидента. Уточни, че мястото на случилото се не е било контролната кула за навигация, че нахлуване на външни лица в страдата на М-НАВ не е имало, защото всички участници в инцидента са служители в дружеството, а самият Незири не е участвал в инцидента.
По-рано това заяви и адвокатът на Незири, а че инцидентът е бил „през два охранителни пункта от контролната кула” съобщи и съдът в Скопие.
Напрежението в М-НАВ на 4 януари на практика се оказа последната ескалация в дружеството, където синдикатът на ръководителите на полети обвинява ръководството в партизиране на назначенията и намери място в дневния ред на заседание на правителството на Северна Македония, което препоръча на Надзорния съвет на М-НАВ да освободи двама от директорите и да назначи други на тяхно място. На Инспекцията по труда пък беше препоръчано да направи проверка на синдиката на ръководителите на полети.
"М-НАВ се е превърнал в семейна фирма", заяви премиерът Димитър Ковачевски. Това, че „една от най-големите опасности за институциите в страната е прекомерната партизация”, беше позицията на президента Стево Пендаровски, който добави, че по време на инцидента висши представители на НАТО са се интересували дали небето на Северна Македония е сигурно.
/ПГ/
news.modal.header
news.modal.text